dziennik Kalendarz Rekrutacja kontakt Galeria Poczta
Z życia szkoły



18 czerwca 2013r. klasa 2D udała się do kina Muranów, na ostatni seans w roku szkolnym 2012/2013.
Przez cały rok mieliśmy przyjemność uczestniczyć w cyklu "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" zorganizowanym dla szkół ponadgimnazjalnych. Dzisiejszy film zakończył całą "imprezę" tak jak powinna się zakończyć, czyli bardzo dobrym dziełem filmowym. "Bracia Karamazow" - tak brzmi tytuł obejrzanego filmu, ukazuje współczesną Polskę oraz zespół praskich aktorów, którzy przedstawiają sztukę teatralną. Podstawą fabuły jest dochodzenie w sprawie ojcobójstwa, film opowiada historię rozpustnika i cynika Fiodora Karamazowa i jego czterech synów - gwałtownego Dymitra, intelektualisty Iwana, pokornego Aloszy i nieślubnego syna Smierdiakowa. Cała klasa 2D zaprasza do oglądania filmów – zawsze i wszędzie – również w czasie nadchodzących wakacji :)

  


„Traugutt filmem stoi”
(DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY)

4 czerwca b.r. po raz ostatni w tym roku szkolnym odbyło się spotkanie naszego szkolnego DKF-u (Dyskusyjnego Klubu Filmowego). Oglądanie „Nietykalnych” z 2011 r. i dyskusje poprzedziła krótka prezentacja uczennicy z 2b Dominiki Laskowskiej. Dominika przybliżyła w skrócie sylwetki twórców filmu, a Aleksandra Kozłowska z 1d napisała recenzje, natomiast wszyscy, którzy chcieli, po obejrzeniu obrazu O. Nakache i E. Toledano burzliwie dyskutowali o niepełnosprawności, inności, tolerancji i problemach trudnych do rozwiązania. Film oparty w 98% na faktach, opowiadający o dwóch skrajnie różnych osobach, które zbliżyło poczucie humoru – naszych widzów rozśmieszył, skłonił do dyskusji i myślimy, że wzruszył.
W tym roku spotkania DKF-u odbyły się osiem razy. Pierwsze w październiku 2012r.- organizacyjne. Na drugim w listopadzie, obejrzeliśmy kameralnie zrealizowany film „Rzeź”, który poprzez absurd i groteskę ukazał uniwersalne prawdy o człowieku. To co dorośli chcą ukryć przed otoczeniem, w najbardziej nieoczekiwanych momentach potrafi wypłynąć – to w dużym skrócie refleksja po filmie. Bartek Werkowski z 2d bardzo dokładnie i profesjonalnie przybliżył sylwetkę i twórczość wybitnego reżysera Romana Polańskiego.
Na kolejnym pokazie zaproponowałyśmy uczniom film z pakietu Filmoteki Szkolnej. Był to obraz G. Packa „Jestem zły”. Dokument niezwykle sugestywnie przedstawia grupę dzieci, wychowującej się na Pradze Północ. Spodobał się młodzieży, a przy okazji rozmawialiśmy o stereotypach i o tym, czy można takim dzieciom pomóc.
W styczniu b.r. wybrałyśmy oskarowy film Clinta Eastwooda „Za wszelką cenę”. W pięciosobowym gronie zastanawialiśmy się nad tym, czy można zrozumieć Maggi i Dunna – bohaterów filmu, a wcześniej Bartek Werkowski przedstawił przygotowaną przez siebie prezentację o reżyserze, a jednocześnie aktorze odgrywającym główną rolę w filmie – Clincie Eastwoodzie.
Czy mamy moralne przyzwolenie aby potępiać, czy zbrodnia ma tylko jedno oblicze, jakie są smaki dojrzewania, czy można zrozumieć Holokaust? Takie pytania nasuwały się po obejrzeniu filmu Stephena Daldry`ego (autor m. in. „Godzin” i „Billy Elliota) pt. „Lektor”. Były to najbardziej liczne w widzów DKF-y. Przyciągnął tytuł, czy skuteczna reklama…?
W okresie rekolekcji znowu sięgnęłyśmy przy wsparciu P. Pedagog po film z pakietu Filmoteki Szkolnej. Tym razem był to obraz mówiący o tym, co jest ważne w życiu człowieka, „Wszystko może się przytrafić” Marcela Łozińskiego - przykład należący do kanonu polskiej szkoły dokumentu. Po filmie rozmawialiśmy o tak ważnych problemach jak śmierć, przemijanie, sens życia, samotność i wielu innych. Dodatkowo Bartek Werkowski opowiedział o specyfice polskiego dokumentu, wspierając się prezentacją.
W elitarnym gronie w kwietniu podziwialiśmy doskonały realizatorsko film „Angielski pacjent”, nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule. To dzieło o miłości, złożone z pełnych znaczeń drobiazgów w reżyserii Anthony Minghelli.
Podsumowując chciałybyśmy zacytować słowa Karola Kosicińskiego z 3a „[…]DKF jest dla mnie miejscem, w którym spotykam się z ludźmi podzielającymi moje zainteresowania. Moja pasją jest kino, dlatego tak bardzo doceniam to miejsce”.
A może znajdą się tacy, którzy dopiero teraz odkryją, że warto oglądać dobre filmy…
Dziękujemy wszystkim za pomoc, a w szczególności uczniom, którzy włączali się aktywnie i tym, którzy byli na każdym lub prawie każdym spotkaniu DKF-u, Profesor Monice Maślanej za merytoryczne – pedagogiczne wsparcie i Profesorowi Michałowi Osypowiczowi za to, że pozwolił swoim uczniom również na etyce podyskutować - inspirując się filmem.
Joanna Pliszka
Iwona Dąbska-Kluska

  
Na tych DKF-ach oglądaliśmy film "Za wszelką cenę" – uczniowie z kl. I a, II d, III z Panią Iwoną Dąbską – Kluską.
  
Prezentacja Dominiki Laskowskiej z 2b
  
Bartek Werkowski z kl. 2 d prezentuje twórczość Clinta Eastwooda
  
Pani Profesor Joanna Pliszka z Weroniką Szymańską z kl.1 a – uczestniczką wszystkich DKF-ów.
  
Nasza szkolna recenzentka Aleksandra Kozłowska z kl. 1 d w trakcie pracy:)
  
Pomoc techniczna:)


29 maja 2013r. na ostatnią juz wycieczkę przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich klasa 2B wybrała się na wycieczkę śladami bohaterów książki Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem". Wycieczka ta w trzeciej klasie na j. polskim ułatwi zrozumienie tej niezwykłej lektury.

  


24 maja 2013r.uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w happeningu Literacka Mapa Warszawy organizowanym od kilku lat przez Entropię Słowa. W tym roku bohaterem lekcji w plenerze był Julian Tuwim. O godzinie 12.00 klasa IA rozpoczęła lekcję przy grobie poety na Cmentarzu Wojskowym przy Powązkowskiej (nie byliśmy tam sami, przez jakiś czas opodal prowadziło lekcję któreś z warszawskich gimnazjów). Ciekawostki z życia poety, a także jego wiersze ("A ja tak sobie wieczorem", "Jesteś znowu", "Życie") przygotowało i czytało kolejno aż 11 uczniów. Po zapaleniu znicza i zrobieniu zbiorowego zdjęcia przy grobie Tuwima, oddaliśmy jeszcze cześć znanym ludziom spoczywającym na tym cmentarzu, a zwłaszcza powstańcom Powstania Styczniowego.

  
  


Grupa Improwizacyjna ParanØja to zespół przyjaciół tworzących teatr improwizowany. Wszystko, co można zobaczyć na naszych spektaklach, jest tworzone przez nas tu i teraz, bez napisanego wcześniej scenariusza. W swoim repertuarze mamy zarówno krótkie formy improwizowane, czyli zbiór niepowiązanych ze sobą, niezależnych scen, jak i długie formy, czyli spójne, trwające najczęściej godzinę, całościowe historie. Inspiracją do naszych występów zawsze jest publiczność – to ona określa, gdzie toczy się akcja występu i ma ostateczny głos w tym, w którą stronę mają toczyć się perypetie bohaterów.

  

Zdjęcia prezentują nasz ostatni spektakl, który odbył się 17 maja w "Lus Blus"

  

Zapraszamy bardzo serdecznie na stronę www.paranoja.art.pl oraz FP na facebooku. Śledźcie i przychodźcie na nasze spektakle! :)

Iza S.Ch 2D


W maju 2013r. klasa 2D była na przedostatnim seansie pt."Wyjście przed sklep z pamiątkami". Dokument przedstawia francuskiego sklepikarza, który zaprzyjaźnił się z Banksym, ulicznym artystą o nieznanej tożsamości. Mimo wielu obaw związanych z tytułem filmu, okazał się on perełką w całym cyklu trwającym rok szkolny.Film polecany przez wielu, klasa 2D dowiedziała się dlaczego!


15 maja2013r. klasa II B uczestniczyła w lekcji muzealnej w nowym Muzeum Historii Żydów Polskich. Wysłuchaliśmy relacji świadków i uczestników Powstania w Getcie Warszawskim m.in. Anny Heilman, Dawida Jakubowicza, Benjamina Meeda, Sola Rosenberg. Oczami wyobrażni - przy pomocy materiałów- przeszliśmy razem z nimi każdy dzień powstania. To była bardzo wstrząsająca i pouczająca lekcja.

     


20 maja2013r. klasa IB wzięła udział w zorganizowanej prze Muzeum Historii Żydów Polskich wycieczce pt."Małe Getto". Rozpoczęlismy naszą wyprawę od ul. Złotej 62,gdzie najpierw musieliśmy wykonać sporo zadań związanych z Małym Gettem w Warszawie, a później przewodnik poprowadził nas wzdłuż pozostałości starych murów getta: Sienną, Pereca, Waliców, Grzybowską. Dowiedzieliśmy się sporo cennych faktów z historii naszego miasta.

  


„Z okruszynami młodości - co robić? Julian Tuwim i …Ja”

Uczniowie XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta – ul. Miła 26 serdecznie zapraszają 24 maja o godz. 12.00 na spotkanie w świecie wyobraźni z Julianem Tuwimem. Będziemy wygłaszali fragmenty wybranych utworów, obrazujących credo poety.

Spotkanie odbędzie się przy grobie Juliana Tuwima - Cmentarz Wojskowy w Warszawie, ul. Powązkowska 43/45.

Nasza szkoła dwukrotnie brała udział w projekcie literackim Entropia Słowa - Literacka Mapa Warszawy - w roku 2010 i 2012. Szczególnie ważne było dla nas spotkanie ubiegłoroczne „Spotkaj się z……Januszem Korczakiem!!! „Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest”, gdyż w projekcie Entropia Słowa 2010 r. również propagowaliśmy i przypominaliśmy postawę wielkiego pedagoga i przyjaciela dzieci.

Więcej dowiecie się pod adresem http://entropiaslowa.pl


Poniżej przedstawiamy pracę na konkurs organizowany przez Muzeum Żydów Polskich. Autorami są uczniowie XLV LO klasy ID

"jeśli chcecie zobaczyć Powstanie w Getcie Warszawskim oczami Was młodych gorąco polecam, a i jeżeli Wam się spodobało pogratulujcie autorom"


"Konkurs wiedzy o Berlinie" rozstrzygnięty!

Laureatami zostali:

I miejsce - Marta Nowak (klasa 3c)
II miejsce - Alicja Knyż (klasa 3c)
III miejsce - Maciej Kowina (klasa 3a) Adam Gajdek (klasa 1a) Adam Tuński (klasa 1a) Daniel Nować (klasa 2a) Radosław Karykowski (klasa 2a)

W konkursie wzięło udział aż 29 osób!
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za tak liczną frekwencję oraz gratuluję wyników, gdyż poziom wiedzy był bardzo wyrównany!!! Wasze zaangażowanie i przygotowanie wywarły na mnie duże wrażenie!

DZIĘKUJĘ!
Joanna Narożańska


       W sobotę - 23.03.13 r. część klasy II d obejrzała fabularyzowany dokument Kordiana Piwowarskiego pt. „Baczyński”. O filmie napisano: „Nie oszukujmy się. To film dla koneserów wysublimowanej i chwilami trudnej sztuki, więc nie zgromadzi pełnych sal kinowych i długich kolejek. Ale takie filmy też są potrzebne i ważne. Mamy, bowiem do czynienia ze sztuką w sztuce, ze spiętrzeniem znaczeń i bogactwem asocjacji.” Podpisujemy się pod tą opinią i zachęcamy do obejrzenia filmu i czytania wierszy K.K. Baczyńskiego. Naprawdę warto!

  


       W dniu 21 marca 2013 r. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta odbył się Finał II Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Francuskiej.

Nagrody wręczono w dwóch kategoriach:

Gimnazjum

I miejsce - Karolina Kowalska
II miejsce - Aleksandra Kosiec
Wyróżnienie - Antoni Martynowicz i Bogumił Biedrzyński uczniowie Gimnazjum nr 72 im. A. B. Dobrowolskiego

Liceum

I miejsce - Izabela Stupa-Chybowska - XLV Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta
II miejsce - Kamil Moskała - III Liceum Ogólnokształcące im. gen. J. Sowińskiego
III miejsce - Katarzyna Miętek - LXIV Liceum Ogólnokształcące im. St. I. Witkiewicza


       W dniach od 7 do 8 marca 2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX „Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym" organizowanym przez Perspektywy. Prezentacja szkół miała, tradycyjnie już, miejsce w Pałacu Kultury i Nauki. Przez 2 kolejne dni gimnazjaliści zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły. Zainteresowanie naszym stoiskiem było bardzo duże.

     


       W dniu 7 marca klasa 2D wybrała się na film pt. ”Moja łódź podwodna”. Jest to historia życia 15-letniego chłopca o imieniu Olivier Tate. Bohater ma w życiu następujące cele: np. nie dopuścić, by matka porzuciła ojca dla nauczyciela tańca. Akcja filmu rozgrywa się w nudnym miasteczku, w którym nic się nie dzieje. Oliver Tate nie jest zwykłym przeciętniakiem, bo posiada niezwykły dar. „Moja łódź podwodna” pozytywnie wpłynęła na publiczność. Nie wszyscy byli podobnego zdania, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje.

Zuza

  


Wyniki konkursu „Duch króla”

       Jury konkursu Duch króla w składzie: Marta Gołąbek - zastępca kierownika Działu Sztuki, Aleksandra Głowacz - kierownik Działu Edukacji, oceniło 7 nadesłanych prac konkursowych. Jury zadecydowało o nieprzyznawaniu nagrody głównej, gdyż żadna z nadesłanych prac nie uzyskała 90% z wymaganej punktacji.

Jury postanowiło jednocześnie wyróżnić dwie prace, które uzyskały największą liczbę punktów. Jedną z nich jest Blog Marty Jałtuszyk i Weroniki Chrósny z klasy 3C zgłoszony przez Pana Marcina Gudziaka.

Jury doceniło ciekawą formę literacką oraz samodzielność w gromadzeniu materiałów publikowanych na blogu, a także aspekt osadzenia projektu w społeczności lokalnej. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone dziennym programem edukacyjnym w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Serdecznie gratulujemy!!!


       15 lutego, tuż po walentynkach, klasa 2D miała przyjemność, jak co miesiąc, uczestniczyć w programie NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ w Kinie Muranów. Tym razem był to film pt. ”Tlen”. Gatunek filmu wpłynął na formę: różne kompozycje, każda inna, mimo że film trwa tylko 70 min. Oglądało się go z lekkością, może dlatego, iż reżyser przedstawił nam fabułę, gdzie główni bohaterowie dzięki rapowaniu nawiązują porozumienie z widzami. Myślę, że obraz I. Wyrypajewa tak jak większość filmów w wymienionym wyżej programie spodobał się klasie.

  


„Gorzka Chwała. Powstanie 1863 roku” - wystawa w Senacie

       Marszałek Bogdan Borusewicz otworzył w Senacie, przygotowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, wystawę "Gorzka chwała. Powstanie 1863 roku", wpisującą się w obchody Roku Powstania Styczniowego w 2013 r., ustanowionego z inicjatywy Senatu. "Powstanie styczniowe było ostatnią próbą odbudowania niepodległej I Rzeczypospolitej. Tradycja powstania styczniowego była punktem odniesienia dla późniejszych pokoleń, w tym także mojego, pokolenia «Solidarności»" - powiedział marszałek. Wyraził zadowolenie, że pamięć tamtych wydarzeń jest wciąż żywa wśród młodzieży. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ekspozycji.

W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Senatu, senatorowie i prezes mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich Halina Czubaszek. Wraz z pocztem sztandarowym obecna była również młodzież z XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie z dyrektor Agatą Pallasch.

Po więcej informacji i fotorelację zapraszamy TU

  


       25 stycznia uczniowie klasy 1E w ramach obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego „zdobyli” Cytadelę Aleksandrowską – Warszawską oraz zwiedzili Muzeum X Pawilonu Cytadeli. Mieściło się w nim słynne carskie więzienie śledcze dla więźniów politycznych, bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne.
       Przewinęło się przezeń wiele wybitnych postaci naszej historii, wśród nich byli m.in. Romuald Traugutt, czy Józef Piłsudski. Kilkuset oddało życie na jej stokach, jednym z nich był patron naszego liceum Trzeba pamiętać, iż ekspozycja muzealna X Pawilonu, zlokalizowana w dawnych wnętrzach więziennych, a istnieje od blisko 50 i zwiedzając ją można poczuć się choć trochę jak skazaniec.

     


       8 stycznia odbył się konkurs z języka angielskiego. Poniżej zamieszczamy listę najlepszych uczestników. Serdecznie gratulujemy!

  1. Paulina Sulczewska 3A
  2. Krystyna Kapusta 1B, Rafał Dołbniak 2B
  3. Paulina Skalska 1B
  4. Anna Rożnowska 1B
  5. Karol Kosiciński 2D
  6. Marcin Zujko 2C
  7. Zuzanna Talarek 1C
  8. Alicja Knyż 3C
  9. Wojciech Ornatowski 1A
  10. Kamil Barej 2A

Wspomnienia czasu wojny………….

       Kolejny rok szkolny uczniowie klas pierwszych mieli możliwość spotkania z panią Danutą Tukalską – emerytowaną nauczycielką, makramistką, pisarką, członkinią Związku Sybiraków. Prowadzone przez panią Tukalską lekcje patriotyczne zostały bardzo dobrze przyjęte, a słowa ”Każdy powinien znać historię swojego narodu, prawdziwą historię…” na długo zapamiętane.

  


150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

       24 i 25 stycznia 2013 r. wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w lekcji muzealnej pt. „Powstanie Styczniowe” w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i wystawie "MORS SOLA VICTIS, GLORIA VICTIS. Śmierć jedynym zwycięzcą, chwała zwyciężonym" w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Lekcje oraz wystawa przybliżyły sylwetkę ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta.

     


       22.01.2013 nasz uczeń Bartek Werkowski z klasy 2d (na zdjęciu siedzi w pierwszej ławce przed monitorem) aktywnie uczestniczył w debacie "Czy polityka jest cool?", która odbyła się w warszawskiej siedzibie "Gazety Wyborczej”.
Czy polityka jest potrzebna? Czy jest cool? Dyskutowali o tym z zaproszonymi gośćmi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Zaproszeni goście to:

  • Aleksandra Klich ("Gazeta Wyborcza")
  • Wojciech Orliński ("Gazeta Wyborcza")
  • Bartosz Stodulski (socjolog, „Laboratorium EE”)
  • Leszek Jażdżewski („Libertè”).
Całość poprowadził Marek Beylin.

Gratulujemy Bartkowi zaangażowania!

  


       W tym semestrze wszystkie pierwsze klasy w ramach przedmiotu „Wiedza o Społeczeństwie”, uczestniczyły w lekcji samorządowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Celem takich lekcji było poznanie od wewnątrz urzędu wojewódzkiego, specyfiki pracy, a także jego miejsca w naszym systemie politycznym. Elementem każdej z lekcji było spotkanie i bezpośrednia rozmowa z Wojewodą Mazowieckim.

Marcin Gudziak

     


       Serdecznie gratulujemy Dominice Sumińskiej z klasy 3C, która dostała się na warsztaty fotograficzne organizowane przy udziale Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Dziennikarstwa. Celem projektu było wydanie gazety, która składała się z 8 historii fotograficznych i krótko opisujących je tekstów dziennikarskich. Tematem fotografii i artykułów są eseje związane z poszczególnymi dzielnicami Warszawy. Uczniowie zmierzyli się ze związanymi z tymi miejscami stereotypami i skonfrontowali ze sobą stworzone eseje. Poniżej zamieszczamy pracę Dominiki.

  

       Śródmieście da się lubić... A i bilet można kupić Śródmieście to najbardziej reprezentatywna część Warszawy. Obejmuje obszar ścisłego centrum stolicy. Jest główną wizytówką dla przyjezdnych, jak i najczęściej odwiedzanym punktem przez mieszkańców. W Śródmieściu znajduje się największa liczba biletomatów, czyli urządzeń umożliwiających o każdej porze dnia kupno biletów komunikacji miejskiej. Stanowi to duże udogodnienie, szczególnie dla tych wiecznie spieszących się osób. Bilet jest przepustką do podróży zarówno po mieście, w którym mieszkamy, lecz również do miejsc, które chcemy dopiero odwiedzić, zobaczyć i poznać.

     


       8 stycznia 2013 r. gościliśmy w murach szkoły studenta z Politechniki Warszawskiej działającego w Kole Naukowym Elektrotechniki w Systemach Transportowych KNEST.
Młodzi naukowcy pracują z misją - chcą popularyzować nauki ścisłe i techniczne wśród młodzieży szkolnej.
       Na zajęciach zachęcali do elektroniki, fizyki, informatyki i robotyki, przedstawiając zasady budowy i programowania robotów i prezentując najnowsze osiągnięcia elektrotechniki. Studenci pokazali interesujące doświadczenia: "lewitująca piłeczka pingpongowa" i "szaszłyk z balona". Na oczach uczniów powstał prosty silnik z baterii 1,5 V, magnesu i kawałka drutu.
       Pokaz zakończyła prezentacja wykonana w Akademii Nauk Technicznych - TECHNIMIND robota saperskiego sterowanego radiowo. Zrobił on duże wrażenie na wszystkich swoją mini kamerką, wykrywaczem dymu i szczypcami do chwytania różnych przedmiotów.

  


15 grudnia 2012 r. uczniowie klasy 1A oraz 2A uczestniczyli w kolejnych zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, w ramach projektu „Szukając Einsteina - Akademia Umysłów Ścisłych” Podczas zajęć uczniowie przeprowadzali zajęcia o następującej tematyce:

  1. Enzymy w laboratorium chemicznym
  2. Analiza miareczkowa

  


       4 stycznia 2013r. w kinie Muranów został wyemitowany film pt. "Zero" z cyklu „Trudne tematy” - "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej", w którym co miesiąc klasa 2D ma zaszczyt uczestniczyć. Film "Zero" w reżyserii Pawła Borowskiego różni się od wszystkich dotąd obejrzanych obrazów, gdyż nie skupia się na jednym czy dwóch bohaterach, lecz na KILKUNASTU. Oglądając go trzeba być skupionym, najlepiej na jednej wybranej przez nas bohaterki/bohatera. Film opowiada o codziennym życiu każdego człowiek żyjącego na Ziemi i porównane jest do ZERA, stąd tytuł filmu. Polecamy film! Warto obejrzeć!

2D

  


       W grudniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Góra grosza". Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w domach dziecka. W tym roku udało się w sumie zebrać na ten cel 76,23 zł. Poniżej wyniki poszczególnych klas. Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy i zachęcamy do większej aktywności w przyszłym roku!!!

Samorząd szkolny

1B     26,11zł
3B     24zł
3C     13,86zł
1D     10,38zł
1C     1,88zł

  


      Dnia 04.12 wybraliśmy się razem z profesorem Olszyną na wycieczkę do Muzeum Ziemi w Warszawie. Nasza wiedza na temat budowy Ziemi i dryftu kontynentów została poszerzona, dowiedzieliśmy się, że Ziemia należy do tzw. wewnętrznych planet Układu Słonecznego wraz z Wenus, Merkurym i Marsem i pod względem budowy dzieli z nimi wiele wspólnych cech. Podczas lekcji zobaczyliśmy na slajdach na czym polegają te ziemskie osobliwości i co sprawia, że naszą planetę można określić jako żywą - tzn. nie tylko wskazującą aktywną tektonikę, ale także prowadzącą życie biologiczne. Lekcja muzealna była bardzo ciekawa i wiele nas nauczyła, a klasa 2c na pewno z wielką chęcią odwiedzi muzeum jeszcze raz. :))

  


Projekt edukacyjny z przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie, klasy 1E

      W ramach przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie według nowej podstawy programowej, wszyscy uczniowie muszą wykonać projekt edukacyjny, na który powinni przeznaczyć minimum 10% czasu przeznaczonego na ten przedmiot w całym roku szkolnym. Jako pierwsza do projektu przystąpiła klasa 1E. Jej projekt nosi tytuł „Było takie miasto … Warszawa” Czy my wszyscy mieszkający w tym mieście lub tu pracujący wiemy o nim wszystko, wiemy jak zmieniło się nasze miasto w przeciągu ostatnich 100 lat? Drodzy Państwo gdzie w Warszawie był dworzec główny kolei? Gdzie stała największa cerkiew jeszcze na początku XX wieku? A czy ulica Marszałkowska wyglądała tak jak dziś ją znamy, a może powiecie mi gdzie jest pałac Koniecpolskich, czy Aleja 3-go Maja?
Proszę zastanówmy się szczerze. Niestety nie znamy miasta, w którym żyjemy, nie znamy miasta które umarło wraz z wybuchem II wojny i tym co zrobili po niej komuniści. Celem projektu było właśnie uświadomienie tych zmian naszym uczniom, a może dzięki lekturze zdjęć wyruszą Państwo w jakiś piękny dzień odszukać to co pozostało tylko na zdjęciach?

PS gratuluję moim uczniom

Marcin Gudziak

  


      04 grudnia 2012 r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej.
      257 najlepszym uczniom stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczali Mazowiecki Kurator Oświaty - Karol Semik oraz Mazowiecki Wicekurator Oświaty - Katarzyna Góralska.
      Wśród uhonorowanych znalazła się również uczennica naszej szkoły – Monika Przepiórka z klasy IIB. Przypomnijmy, że stypendium Prezesa Rady Ministrów może otrzymać uczeń z najwyższą średnią ocen w danej szkole ponadgimnazjalnej, przejawiający szczególne predyspozycje do jednego z przedmiotów i uzyskujący z niego wybitne wyniki, a w pozostałych dziedzinach uzyskujący przynajmniej dobre rezultaty.

Gratulujemy!

        


      Film pt. „Wojna w twoim telefonie”, różni się od obejrzanych do tej pory przez 2D w Kinie Muranów w ramach Edukacji Filmowej. Jest to dokument, prezentujący kopalnię w Kongo, gdzie rocznie umiera kilkanaście tysięcy osób, pracujących przy wydobyciu minerałów, które możemy znaleźć we własnym telefonie. Film głęboko porusza dzięki swojej formie - widzimy wszystko 'na żywo' nic nie jest tutaj przerabiane, ustawiane. Według klasy 2D film jest godny polecenia.

Zuzia


      Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariatu Rada i Zarząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zaprosili nas do Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego na Galę „WOLONTARIAT 2012”. Uroczystość rozpoczęła się 3 grudnia 2012r o godz. 13.00 prezentacją przygotowaną przez naszą szkołę, a słowa piosenki, którą dołączyliśmy do prezentacji „Nie jesteś sam” stały się mottem dla prowadzących do zapowiedzi całej Gali. W programie przedstawiono prace różnych wolontariatów szkolnych, również pracę Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola. Trud się opłaca. Poczuliśmy się docenieni.

  


      Część najgorliwszych maturzystów udała się w sobotę 20 października 2012r. na Jasną Górę aby nie tylko dla siebie, ale również dla swoich koleżanek i kolegów wyprosić błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej na czas przygotowania się do matury. Pogoda dopisała, towarzystwo innych osób również. Modlitwa i trud pielgrzymki z pewnością zostały przez Boga przyjęte.

Jak co roku, ostatnie tygodnie jesieni, zmuszają wręcz nas do odwiedzania okolicznych cmentarzy. Najpierw do grobu Alojzy Traugutówny na Starych Powązkach udała się 8 listopada 2012r. klasa IIB. 15 listopada klasa IB zwiedzała inną część Starych Powązek- rozpoczęliśmy od Grobu Pięciu Poległych. Klasa IA zwiedziła niemal całe Powązki Wojskowe 4 grudnia 2012r:

  


Poranek językowy: zabawa frazeologizmami

      W sobotę 1 grudnia 2012 wzięliśmy udział w poranku językowym, zorganizowanym przez polonistki i bibliotekarkę naszej szkoły. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o związkach frazeologicznych pochodzenia biblijnego, poznaliśmy różne słowniki języka polskiego, wykonaliśmy zadania w grupach, które pokazały różnice pomiędzy wydawnictwami informacyjnymi, oraz napisaliśmy liczne ćwiczenia językowe.

  


      20.11.2012 wspólnie z Magdą Rembelską (2c) i naszą Warsztatową Akademią Musicalową wyleciałyśmy do Londynu na warsztaty oraz spektakl "Wicked". Zaczęłyśmy od zwiedzania najważniejszych miejsc m.in.: Pałac Buckingham, Muzeum Science, Big Ben i West End. Udałyśmy się na musical "Wicked" w Apollo Victoria Theater. Wzięłyśmy udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez gwiazdy West Endu-artystami z musicalu "Wicked" i "The Lion King" ("Król Lew") w studiu Pineapple. Ten wyjazd otworzył nam nową drogę i mamy nadzieję, że będziemy tam częściej wracać.

Diana Janiszewska 1D

     


      26 listopada klasa 2D, w kinie studyjnym Muranów, była na filmie pt.”Pożegnania”. Film produkcji japońskiej opowiadał historię wiolonczelisty, który wraz z bankructwem kapeli musiał wrócić do rodzinnego miasteczka. Daigo Kobayash - główny bohater filmu po powrocie do miasteczka podjął się zupełnie nowego zawodu. Jego praca polegała na przygotowaniu zmarłych do ceremonii pogrzebowej. Początki w nowej pracy były trudne, okłamywanie żony, odwrócenie się przyjaciela z dzieciństwa i wiele innych problemów, przerastały bohatera. Jak do tej pory jest to jeden z filmów, który naprawdę zaciekawił widzów i każdy z osobna wyciągał z niego własne wnioski. Najtrudniejszy był koniec opowieści. Zastanawialiśmy się całą klasą czy na pewno najtrudniejszy? Może właśnie wtedy nasz główny bohater mógł żyć szczęśliwie.

Zuzia

  


Filmowe godziny wychowawcze

„Nie ma nic inspirującego w pokazywaniu ludzkich niedoskonałości” - oto cytat z niezwykłego filmu pt.: „Cyrk motyli”, który klasom pierwszym na lekcjach wychowawczych wraz z dyskusją, zaproponowały pedagog i bibliotekarka naszej szkoły. Uczennica napisała:

„Cyrk Motyli” jest to film niektórzy napisaliby TYLKO 20 minutowy.
Lecz dla nas - uczniów L.O. Traugutta jest to AŻ 20 minut wspaniałej opowieści o mężczyźnie, który został pokrzywdzony przez los, lecz czy na pewno?? Może to była szansa od Boga, którą tylko On mógł wspaniale wykorzystać. Film rozweselił nasze dusze, lecz pozostawił łzy na policzkach odbiorców. „Wiara w siebie to bardzo silne, niepodważalne przekonanie, że jest się kimś wartościowym".

  

W ramach „Filmowych godzin wychowawczych” Panie pokazują i omawiają w klasach starszych także inne filmy, poruszające problemy przemocy, sensu życia, wychowania i inne z kolekcji Filmoteki Szkolnej.

  


      Dnia 22 listopada klasa 2D wybrała się do Muzeum Ziemi. Zajęcia te miały za zadanie poszerzyć naszą wiedzę na temat różnych skał, zwierząt które pojawiały się na początku życia. Pierwszą sale jaką zwiedziliśmy była to sala poświęcona Amonitom-podgromada wymarłych głowonogów, przeważnie o symetrycznej, płasko spiralnej skorupie. Mogliśmy zobaczyć jak i dotknąć odlew skorupy przeróżnych amonitów, były różnej wielkości duże, małe, średnie oraz bardzo lekkie i bardzo ciężkie. Drugą z atrakcji był ząb oraz róg mamuta, które do lekkich nie należały lecz możliwość dotknięcia takiego okazu wybacza im ich wagę. Dowiedzieliśmy się również że w Warszawie na ulicy Leszno został odnaleziony słoń leśny-gatunek ssaka z rodziny słoniowatych, mniejszy z dwóch gatunków słoni występujących w Afryce. Dotknąć i porównać z naszymi mogliśmy zobaczyć zęby rekina megalodona jednego z najgroźniejszych rekinów.
      Druga sala spodobała się nam najbardziej gdyż w niej znajdowały się rzeczy, które zostały wykonane z bursztynu. W Sali dominował kolor żółtawo-brązowy a na naszych twarzach można było dostrzec uśmiech oraz zaciekawienie. Przeróżne pierścionki, naszyjniki, kamienie, różańce i mnóstwo drobiazgów ozdabiały mapy gdzie wynajdywano bursztyn, w jakich zatokach, w jakim państwie oraz mogliśmy zobaczyć może które kilka tysięcy lat temu znajdowało się na południu Polski gdzie właśnie z niego wydobywano największą ilość.
      Zachęcamy odwiedzić Muzeum Ziemi i dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat ziemi w czasach początku istnienia.

     


      12 listopada 2012 r. klasa Id wzięła udział w uroczystości z okazji 94. Rocznicy Odzyskania Niepodległości 11 Listopada 1918 r. Koncert patriotyczny „Hej, kto Polak na bagnety” wykonany przez Chór Zespołu Artystycznego WP podkreślił dostojny charakter uroczystości zorganizowanej w Teatrze na Woli.

  


      Cztery klasy pierwsze na przełomie października/listopada 2012r. pod opieką p. E. Kunowskiej przeszły „warszawski szlak Romualda Traugutta”. Nie licząc wcześniejszych krótkich pobytów, Traugutt w Warszawie przebywał od października 1863r. do śmierci 5 sierpnia 1864r. Pozostawił tu po sobie mnóstwo śladów.

  

      Klasa I B rozpoczęła wycieczkę od miejsca, gdzie mieszkał nasz Patron od 17 października 1863r. aż do momentu aresztowania. Na ulicy tzw. „dolnej” Smolnej 3 stała kamienica, w której na I piętrze pod nazwiskiem Michał Czarnecki ukrywał się Traugutt w mieszkaniu artystki Heleny Kirkorowej.

  

      Jest na Krakowskim Przedmieściu przepiękna figura Matki Boskiej Passawskiej. Istnieje taka legenda, że Romuald Traugutt po zdanym egzaminie na junkra do saperów w 1844roku, zaniósł tu Matce Bożej bukiet kwiatów, a był w rosyjskim mundurze. Nieźle za to „oberwał”. Zdjęcie przy tej figurze zrobiła sobie IE.

  
ID przy ulicy Romualda Traugutta.

      Na Stoku Cytadeli, tam, gdzie Patron naszej szkoły wraz z 4 innymi przywódcami Powstania Styczniowego oddał życie zrobiła sobie zdjęcie klas IC.

  


      Od ponad roku czekaliśmy na renowację grobu Alojzy Trauguttówny (tuż przed II wojną światową została tam pochowana również jest starsza siostra Anna Juszkiewicz- niestety, po tym wydarzeniu nie ma na grobie śladu). STAŁO SIĘ! Grób odrestaurowany z pieniędzy zebranych podczas kwesty na Starych Powązkach wygląda okazale. Klasa IIB z p.E.Kunowską miała okazję przekonać się o tym 8 listopada 2012r. Przykro nam jednak, że konserwator zabytków po usunięciu dodatkowej (JEDYNEJ!) tablicy upamiętniającej Romualda Traugutta,Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego, którzy oddali życie 5 sierpnia 1964r. na Stokach Cytadeli, nigdzie nie dodał tej informacji.


     


      14.10.2012 Wraz z Martą Nowak (III C) wyjechałyśmy na warsztaty teatralne organizowane przez Dorożkarnię do Berlina. Warsztaty trwały tydzień a każdy dzień był wypełniony atrakcjami i oczywiście pracą w teatrze. Event prowadzony przez Dorożkarnię jest projektem unijnym mającym na celu zbliżyć młodzież z Polski i Niemiec. Każdy dzień składał się z pięciu, sześciu godzin warsztatów aktorskich bądź tanecznych oraz integracji i zwiedzania. Zwiedziłyśmy miejsca takie jak: Brama Brandenburska, Mur Berliński, Muzeum Żydowskie, Reichstag, Schillertheater, Wieża Telewizyjna, Parlament, Sony Center, Friedrichstrasse, Słynne dzielnice Kreuzberg, Potsdamer Platz, Aleksanderplatz oraz Prenzlauer Berg. Punktem kulminacyjnym wyjazdu był spektakl, który odbył się ostatniego dnia. Pokazaliśmy wszystko, czego nauczyliśmy się na warsztatach, spektakl był odegrany w języku polskim i niemieckim.. Zajęcia nie tylko zapoznały nas z kulturą niemiecką, ale również rozwinęły nowe przyjaźnie międzynarodowe.

Izabela Stupa-Chybowska II D


     


„Dzień białych kruków”

      W rzeczywistości to dwa dni (30 i 31 października). Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowana została w czytelni ekspozycja bibliofilska „Dzień białych kruków” - czyli najcenniejsze stare księgi naszej biblioteki. Ta dwudniowa impreza intelektualna zaistniała w naszej szkole po raz drugi. Wychowawcy i polonistki o umówionej porze przyprowadzały klasę i odbywała się krótka lekcja biblioteczna. Uczniowie oglądali cenne "białe kruki", czyli okazy bibliofilskie, rzadko spotykane egzemplarze, wielkie i maleńkie, egzotyczne, ozdobione złoceniami, w różnych językach, okazy pierwszego wydania, ozdobione miedziorytami. Wielu uczniów po raz pierwszy w życiu widziało książki starsze niż ich pradziadkowie. Pani bibliotekarka opowiadała o starych księgach. Uzupełnieniem wystawki były przykłady dawnych czasopism z początku XX wieku i konkurs, w którym zadaniem uczniów było odgadnięcie z jakiej książki pochodził fragment, przeczytany przez uczennice z klasy 2b - Dominikę Laskowską. Laureatami konkursu zostali Aleksandra Rębecka i Łukasz Koprowicz. Serdecznie gratulujemy!

     


      29 października klasa 1a i 1b wraz z opiekunkami mgr Agnieszką Kościelniak-Kopeć, mgr Moniką Maślaną i mgr Iwoną Dąbską-Kluską wybrały się na spektakl pt. „Dżanet” organizowany w Pedagogium w Warszawie
      Spektakl opowiadał o dwóch przyjaciółkach Zuzi i Dorze, które były nierozłączne do momentu zmiany szkoły i poznaniu w niej nowych znajomych. Celem tego spektaklu było pokazanie uczniom, poprzez jakie zachowania możemy tracić innych lub czasem własną „twarz”. Aktorzy pokazali spektakl dwa razy. Za drugim razem uczniowie naszej szkoły mieli za zadnie wybrać moment, w którym główna bohaterka – Zuzia, zachowuje się według nich źle i odtworzyć na scenie jak oni na jej miejscu zachowaliby się. Korzyścią z tego spektaklu było przede wszystkim zrozumienie, że nie zawsze należy postępować tak jak inni. Trzeba robić o co uważa się za słuszne. Wystarczy odważyć się, aby osiągnąć więcej niż się wydaje.

  


      W dniach 15 - 18.10.2012 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Enter Your Future organizowanym przez stowarzyszenie AIESEC Polska, a finansowanym przez Fundację wspierania edukacji im. Romualda Traugutta.
     Głównym celem projektu było pokazanie uczniom możliwości rozwoju i poszerzania wiedzy na temat przedsiębiorczości, globalnej edukacji, a także historii, geografii, czy też kultury innych państw poprzez nauczanie tych zagadnień przez obcokrajowców.
     Największą korzyścią dla uczniów było przełamanie bariery językowej i podniesienie poziomu języka angielskiego, a także praktyczne wykorzystanie języka angielskiego stanowiące wzrost motywacji do nauki.


      Dziecięca Stolica to jedna z najbardziej znanych warszawskich imprez amatorskich. Od 13 lat wpisuje się w kalendarz wiosennych wydarzeń plenerowych w Warszawie. Stołeczne ośrodki kultury spotykają się w centrum Warszawy, aby zaprezentować to, co najlepsze: animatorów, projekty, pracownie a przede wszystkim młodych artystów – tancerzy, wokalistów, aktorów, filmowców i plastyków.
     W tym roku wszyscy zostali zaproszeni do udziału w tworzeniu Strefy Kibica. Każdego dnia prezentowały się dziecięce i młodzieżowe zespoły z różnych dzielnic Warszawy.

  


Dzień Komisji Edukacji Narodowej

      15 października klasa Id przygotowała koncert z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, zatytułowany „Wdzięczni uczniowie – pracownikom szkoły”. Po wystąpieniu Pani Dyrektor i przyznaniu nagród dla Nauczycieli - klasa Id – zaprosiła całą społeczność szkolną na wyjątkowe spotkanie z „Małym Księciem” A. de Saint – Exupery’ego, „Pismami filozoficznymi” A. Einstein ‘a , utworem „Maraton warszawski”. Wykonane piosenki „Zawsze tam, gdzie Ty.”, „Chodź, pomaluj mój świat”, „Bal wszystkich świętych” czy „Będziesz moją Panią” i inne zostały owacyjnie przyjęte. Dzisiejszy dzień dzięki klasie I d był wyjątkowy i niezapomniany!

Fotorelację znajdziecie tu


8 października 2012 r., w Centrum Nauki Kopernik, odbyła się uroczystość wręczenia tegorocznych Certyfikatów WARS i SAWA i Honorowych Wyróżnień „Szkoła z pomysłem” Prezydenta m.st. Warszawy.

Certyfikat WARS i SAWA jest jednym z elementów Warszawskiego Systemu Wspierania Uzdolnionych. Podstawową tezą programu jest założenie, iż uczniowie posiadają różnorodne uzdolnienia, a szkoła jest miejscem ich identyfikacji i planowego rozwoju. Szkole, która wywiąże się z realizacji tego zadania przyznawany będzie certyfikat.

Magdalena Jelonek uczennica klasy IIIC wraz z Dyrektorem Szkoły Panią Agatą Pallasch przyjęły z rąk Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, Certyfikat WARS i SAWA, jako potwierdzenie osiągnięcia przez XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta określonego, pożądanego standardu w obszarze wspierania uczniów uzdolnionych.

  


      Akcja "Sprzątanie Świata" to okazja by zadbać o czyste środowisko i posprzątać po tych, którzy jeszcze nie rozumieją jak ważną sprawą jest to, by widok śmieci nie psuł piękna przyrody. Nasza szkoła uczestniczy w tym przedsięwzięciu rokrocznie. W tym roku uczniowie z klas pierwszych wzięli się do dzieła i pomimo niesprzyjającej pogody porządkowali Lasek na Kole. Oj, było co zbierać! Już po kilkunastu minutach worki były zapełnione po brzegi! Oto kilka zdjęć z akcji (sobota,15.09.2012 r.) z udziałem klasy 1b.

     


„W lepszym świecie”

      Wraz z nowym rokiem szkolnym, uczniowie klasy 2D kontynuują zajęcia w Kinie Muranów. 3 października 2012r. wyemitowany został film pt. „W lepszym świecie”. Na początku prelekcji zaprezentowano twórczość reżyserki filmu Susanne Bier, jej filmy zdobyły przeróżne nagrody godne szacunku. Za Film „W lepszym świecie” dostała Oscara oraz Złotego Globa trzeba przyznać, że są to prestiżowe nagrody. Film opowiada o chłopcu imieniem Christian, który po śmierci ukochanej matki staje się buntowniczy. Drugim bohaterem jest jego kolega z nowej szkoły nazywanym ‘’Szczurkiem’’, którego rodzice są w separacji. Chłopcy borykają się z problemami rodzinnymi. Elias spokojny, cichy uczeń napotyka na swojej drodze życia Christiana, który marzy tylko o zemście. Są przeciwieństwami a jednak coś ich połączyło.
Film jak najbardziej polecają uczniowie klasy 2D i nie tylko Oni!!

  


      8.09. klasy pierwsze złożyły uroczyste ślubowanie i już oficjalnie stały się częścią społeczności uczniowskiej naszego liceum. Uroczystość ślubowania została przygotowana przez kl. I.B pod czujnym okiem prof. L. Barańskiej. Uczniowie przedstawili montaż poetycko muzyczny Nic dwa razy się nie zdarza oparty o teksty Agnieszki Osieckiej. Były teksty poetyckie...piosenki...i tańce - warto było obejrzeć ten występ. Brawa dla Ib.

Fotorelację znajdziecie tu

  


      Uczniowie klas 1A i 1E wraz z wychowawcami 25 września 2012 roku uczestniczyli w tegorocznych „Dni Pamięci Pawiaka 25-28 września 2012”. Bohaterką tego dnia była Krystyna Tarasiewicz „Nike”, harcerka, więzień Pawiaka, KL Majdanek, KL Ravensbrück oraz KL Velten; dziennikarz i społecznik.
Dzięki opowieściom Pani Krystyny i archiwalnym zdjęciom ujrzeliśmy obraz przedwojennej Warszawy, dowiedzieliśmy się w jakim środowisku wzrastała druhna Tarasiewicz, poznaliśmy historię 54 WDH, przenieśliśmy się w rzeczywistość okupowanej stolicy, Pawiaka i obozów koncentracyjnych.

  


Poranek filmowy

      W sobotę(15.09.2012r.) klasy pierwsze wraz z wychowawcami – p. prof. A. Kościelniak – Kopeć, p. prof. L. Barańską, p. prof. J. Pliszką miały możliwość uczestnictwa w poranku filmowym. Obejrzeliśmy film pt. „300” będący adaptacją komiksu Franka Millera 300. Film jest opowieścią o bitwie pod Termopilami, która miała miejsce w 480 r. p.n.e. podczas wojny grecko-perskiej. Leonidas wobec nadchodzącej porażki (wynikającej z przewagi wojsk perskich) pozostawił większość oddziałów w Sparcie, udając się z około 300 Spartanami na nieuniknioną śmierć w kierunku wąwozu Termopile, w którym miała rozegrać się bitwa. Klasy pierwsze spisały się na medal, było pyszne ciasto, odpowiednia atmosfera, wyjątkowe było również podsumowanie spotkania przez p. prof. E. Zakrzyńską, która odniosła się do utworu „40: 1” szwedzkiej grupy Sabathon. Opiewa on trzydniową walkę, jaką stoczył oddział forteczny pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa pod Wizną nad Narwią.

  


      W Roku Ks. Piotra Skargi 2012 Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi zorganizował dnia 18 września w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Sesję naukową „ Aktualność Ks. Piotra Skargi dziś „ Robert Kamiński - uczeń kl.IIIC, Marcin Zujko z IIC i Karolina Bagieńska z IIB pod opieką p. E. Kunowskiej reprezentowali godnie nasze liceum. Po sesji była możliwość zwiedzania kompleksu budynków sejmowych.

  


Starsze