dziennik Kalendarz Rekrutacja kontakt Galeria Poczta
Z życia szkoły


      Na kolejną w tym roku wycieczkę klasa IB (pod opieką p. Elżbiety Kunowskiej) udała sie w dniu 13 czerwca. Najpierw była gra miejska "Spacer Imć Rocha do Króla jegomości" przygotowana przez Muzeum Historii Polski. Okazała się ona fascynującą wędrówką w czasie pozwalającą odszyfrować zamiary dawnych projektantów i architektów.Po wykonaniu zadań udaliśmy się na lekcje muzealną i wystawę:"Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI- XVIIIw)" zorganizowaną przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie.W sposób fenomenalny przypomniano nam, że na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej, na których obecnie istnieją różne państwa i narody, przez prawie dwa i pół stulecia funkcjonowało państwo formalnie będące federacją dwóch organizmów: Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Poznawaliśmy postacie z różnych grup narodowościowych, etnicznych i religijnych, a na koniec zaprezenntowano nam to, co przetrwało do dziś z tamtych czasów.Dziękujemy Muzeum Historii Polski za tak wspaniałe przeżycia.

     


      3 czerwca 2012 r. w Warszawskich Łazienkach odbyła się II edycja Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej, organizowanego w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej - programu operacyjnego m.st. Warszawy. W ten ciekawy sposób prezentowany jest dorobek artystyczny dzieci i młodzieży, jaki realizowany jest w placówkach oświatowych i kulturalnych samorządu warszawskiego.

    W tym roku program Festiwalu objął m.in.: Czytanie na trawie (sławni ludzie czytają utwory literackie napisane przez dzieci), Galerię na płocie (wystawa dziecięcych prac na płocie wzdłuż ulicy Agrykola), prezentację dziesięciu chórów, a także liczne warsztaty artystyczne przygotowane przez organizacje pozarządowe.

    Magdalena Jelonek, uczennica naszej szkoły oraz laureatka Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Francuskiej miała również okazję zaprezentować się i swoje działania artystyczne w najpiękniejszej scenerii Miasta i poruszyć serca mieszkańców Warszawy.

  
Fot: Dominika Sumińska


Konkursy Wiosennych Konfrontacji Artystycznych

      Konkursy plastyczne Wiosennych Konfrontacji Artystycznych skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, pracującej samodzielnie lub pod opieką nauczycieli i instruktorów w szkołach, domach kultury oraz innych placówkach oświatowych na terenie Warszawy. Organizatorzy oczekiwali ciekawych rozwiązań plastycznych i zachęcali do korzystania z różnorodnych technik graficznych, rysunkowych i malarskich. Od wielu lat konkursy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wyróżnione przez Jury Konkursu prace prezentowane są w ramach wystawy w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, której otwarciu towarzyszy uroczyste wręczenie nagród. Cieszymy się, że wśród wyróżnionych znalazł się uczeń I a Micheasz Maciuszko. Gratulujemy!

  


      Nasza absolwentka, Katarzyna Gawałkiewicz, duma naszego liceum, zaprosiła nas na swój recital dyplomowy wieńczący cztery lata nauki na Wydziale Wokalnym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert odbył się 26 maja 2012r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. Kasia zaśpiewała wybrane utwory Bacha,Haydna, Mozarta, Belliniego, Czajkowskiego,Dvoraka, Moniuszki i Szymanowskiego. Występ był bardzo udany i trzymamy kciuki, aby została wielką diwą operową.

  


      Już kolejny rok nasze liceum wzieło udział w projekcie Entropii Słowa oraz Audioteki.pl: Literacka Mapa Warszawy, realizowanym w ramach Roku Janusza Korczaka.Celem entropii było ożywić ulice pełne wspomnień i śladów pozostawionych przez wielkiego działacza społecznego i myśliciela – Janusza Korczaka,przypomnieć jego dzieło, jako pisarza i obrońcy dzieci.
      Zatem 18 maja 2012 r. klasa IB pod opieką p. Elżbiety Kunowskiej udała się na ten wyjątkowy happening literacki.Po raz kolejny wybraliśmy pomnik Janusza Korczaka na Cmentarzu Zydowskim przy ul. Okopowej (jak okazało sie potem, nie byliśmy tam sami!). Między godz. 12.00-13.00 w łączności z kilkuset młodymi ludźmi,prezentowaliśmy twórczość Janusza Korczaka.
      Pomnik przedstawia Janusza Korczaka prowadzącego dzieci na Umschlagplatz, więc p. Kunowska na początek przedstawiła krótki zarys Holokaustu i poświecenie Janusza Korczaka dla dzieci żydowskich. Później Aleksandra Stefaniak przedstawiła w ciekawy sposób życiorys Korczaka, a po niej Karolina Bagieńska przepięknie wyrecytowała jego wiersz "Prośba dziecka". Mateusz Faber i Lukas Nguyen przedstawili mnóstwo trafnych myśli Korczaka ( nad niekórymi zatrzymywalismy sie dłużej, zeby je przemyśleć).
      Pobyt na cmentarzu żydowskim był też wspaniałą okazją, aby poznać trochę zwyczajów żydowskich i odwiedzić kilka grobów znanych ludzi, m.in. Ludwika Zamenhofa i Marka Edelmana.

     


Spotkaj się z……………. Januszem Korczakiem!!!
„Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest.”

     Uczniowie XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta - ul. Miła 26 serdecznie zapraszają 18 maja o godz. 12.00 na spotkanie w świecie wyobraźni z Januszem Korczakiem. Będziemy wygłaszali maksymy, sentencje, fragmenty wybranych utworów, obrazujących credo życiowe wielkiego pedagoga. Spotkanie odbędzie się przy pomniku Przyjaciela Dzieci na Cmentarzu Żydowskim – ul. Okopowa 49/51.

      Tegoroczne spotkanie jest dla nas tak ważne, gdyż w projekcie Entropia Słowa 2010 r. również propagowaliśmy i przypominaliśmy postawę Janusza Korczaka…

Serdecznie zapraszamy!!!


      24 kwietnia 2012 r. uczniowie klasy IB oraz IIB uczestniczyli w NieZwykłej Lekcji Chemii zorganizowanej przez Stowarzyszenie KLATRAT. Podczas zajęć animatorzy zaprezentowali zagadnienia skorelowane z podstawą programową szkoły ponadgimnazjalnej, ilustrując je ciekawymi doświadczeniami chemicznymi. Dzięki widowiskowym eksperymentom zajęcia ugruntowały u naszych uczniów posiadaną wiedzę oraz umocniły w przeświadczeniu, że chemia jest nauką niezwykle ciekawą i emocjonującą.
      W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość samodzielnego wykonywania prostych doświadczeń chemicznych, które stanowią dużą wartość w nauczaniu chemii – nauki eksperymentalnej.

        


      Konkurs na logo Fundacji Wspierania Edukacji im. Romualda Traugutta został rozstrzygnięty!

      Zwyciężczynią konkursu została Małgorzata Budzik z klasy IIIC.
Zarząd i Rada Fundacji Wspierania Eduakcji im. Romualda Traugutta serdecznie dziękują za wszystkie nadesłane prace.


      Romuald Traugutt- patron naszego liceum - został aresztowany zw nocy z 10/11 kwietnia 1864r.w domu przy ul. Smolnej. Od miejsca jego aresztowania rozpoczęła spacer "Warszawskimi śladami Traugutta" w rocznicę aresztowania klasa IB pod przewodnictwem p. Elżbiety Kunowskiej.Spacer (poprzez Plac Trzech Krzyży,ul.Traugutta, skwer przy pomniku Mickiewicza, ul. Kapitulną, Miodową) trwał niecałe 4 godziny i zakończył się w miejscu śmierci w Parku Traugutta. Pogoda dopisała, wrażenia olbrzymie, a wiedza o Patronie szkoły bardzo się poszerzyła.

  


      Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” zaprosiło nauczycieli i uczniów na uroczystość związaną z 69 rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim. 18 kwietnia 2012 r. w ramach projektu "Uczniowie obchodzą ważne rocznice historyczne" klasa IB pod opieką p. Elżbiety Kunowskiej uczestniczyła najpierw w pokazie poruszającego filmu "Holokaust oczami dziecka", a później wysłuchała wystąpień zaproszonych gości i obejrzała spektakl "Dzieci Getta" zaprezentowany przez uczniów Gimnazjum Integracyjnego nr 61 im. Ireny Sendlerowej.

  


      Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi ( 22.04 ) zorganizowaliśmy akcję, której celem było zwrócenie uwagi naszym koleżankom i kolegom na problem zanieczyszczenia środowiska oraz ginięcia gatunku. Chcieliśmy zachęcić Was do działań na rzecz naszej planety. Wspólnymi siłami można robić wiele. Losy Ziemi nikomu nie powinny być obojętne.

Klasa 1B

     

      Ponadto klasa 1D mogła zobaczyć film "Niewygodna prawda", traktujący o efekcie cieplarnianym i ignorancji ludzkości w stosunku do ochrony środowiska. Klasa 1C wzięła udział w warsztatach dotyczących "Recyklingu", które poprowadził Pan A. Olszyna.

  


      18 kwietnia uczniowie gimnazjów mieli okazję poznać nasze liceum podczas dnia otwartego. Spotkanie poprowadziła Pani Dyrektor Agata Pallasch, opisując ofertę edukacyjną szkoły i odpowiadając na pytania przyszłych uczniów i ich rodziców. Następnie przyszli abiturienci dzięki pomocy naszych uczniów mieli okazję zobaczyć jak z bliska wygląda XLV LO R. Traugutta.

  


           W dniu 4.04.2012 klasa IC wraz z naszą ukochaną Panią profesor Elżbietą Zakrzyńską udała się na lekcję muzealną „Piotra Skargi” do Zamku Królewskiego. Co prawda pogoda nie była olśniewająca lecz wszyscy wybrali się w jak najlepszych humorach.
     Na lekcji tej mogliśmy obejrzeć zarówno kopię jak i oryginał obrazu Jana Matejki pt. „Kazania Skargi” po czym dokonaliśmy głębokiej analizy oraz interpretacji. Następnie udaliśmy się do sali gdzie owe sejmy były rozgrywane, po czym jeden z aktorów wygłosił jedno z tych kazań.
     Cała klasa była bardzo zainteresowana i uważnie słuchała. Wycieczkę tę można zaliczyć do jak najbardziej udanych :)

Maciek 1C

  


          W marcu mieliśmy okazję podglądać rośliny pod mikroskopem elektronowym i skaningowym na Wydziale Botaniki SGGW. My, to znaczy wspaniała 2b. W laboratorium Wydziału Chemii bawiliśmy się różnymi związkami nieorganicznymi i organicznymi. Wiemy jak otrzymać w probówce lustro. Nie obyło się bez wybuchów i nieoczekiwanych efektów specjalnych. Na wydziale biochemii, sprawdzaliśmy jakie barwniki ma natka pietruszki. Okazuje się, że nie tylko zielony! Takie zajęcia są bardzo ciekawe i wciągające. Pozdrawiamy SGGW!

Klasa 2B

     


Laureaci
Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Francuskiej


I Miejsce
Kalina Wasilewska
XII Liceum Ogólnokształcące
im. H. Sienkiewicza

II Miejsce
Renata Dziubiak
Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 14
im. Leopolda Staffa

III Miejsce
Aneta Tarnowska
Magdalena Siewiera
Mateusz Świderski
XXI Liceum Ogólnokształcące
im. H. Kołłątaja

Wyróżnienie
Magdalena Jelonek
XLV Liceum Ogólnokształcące
im. R. Traugutta

Nagroda publiczności
Aleksandra Cedrowska
Gimnazjum nr 14
im L. Staffa
        


        15 marca 2012r. odbył się w Kurii Metropolitarnej w Warszawie II etap XXII Olimpiady Teologii Katolickiej. Jest to olimpiada przedmiotowa powołana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy współudziale z Komisją Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Hasłem tegorocznej było: Kościół naszym domem". Zakwalifikowały się na nią po etapie szkolnym: Justyna Kaczmarek z IID i Katarzyna Zarzycka z IIIB. Choć nie udało nam się dostać do finału, dziewczyny dzielnie poradziły sobie z bardzo trudnymi teologicznymi zagadnieniami.



     


Wspomnienia z Syberii…

     28 lutego i 2 marca 2012r. wszystkie klasy pierwsze miały możliwość wysłuchania wspomnień z Syberii pani Danuty Tukalskiej, która od paru lat prowadzi w naszej szkole prelekcje dotyczące losu Sybiraków. Podczas wykładu pani Tukalska z całą mocą przypomniała nam przedwojenne hasło – Bóg Honor Ojczyzna, umożliwiające przetrwanie wielu Polakom na Syberii. Spotkanie dało nam wiele do myślenia na temat wojny i czasów powojennych.

  


           W dniach 1-3 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w XVII już "Salonie edukacyjnym" organizowanym przez Perspektywy. Impreza miala miejsce w Pałacu Kultury i Nauki a udział w niej wzięło ponad 100 szkół z województwa mazowieckiego. Na spotkanie przybyła ogromna liczba gimnazjalistów, którzy już rozważają wybór szkoły na przyszłość. Stanowisko naszego liceum cieszyło się ogromną popularnością. Dziękujemy Wam za pomoc.

        


           W lutym klasy pierwsze odwiedziły Muzeum Niepodległości - Pawilon X znajdujący się na warszawskiej cytadeli. Celem wycieczek było przybliżenie sylwetki patrona szkoły - Romualda Traugutta, jego dziejów i dokonań.

        


Dzień patrona

           Dziś, tj. 10 lutego, obchodziliśmy w szkole Dzień Patrona – Romualda Traugutta. Na szkolnych korytarzach została przygotowana wystawa wydrukowanych obrazów o tematyce Powstania Styczniowego oraz prace uczniów. Główne obchody odbyły się w sali gimnastycznej – klasa IIc pod opieką P.Prof. Elżbiety Zakrzyńskiej przygotowała przedstawienie „List z Warszawy” opowiadające o bólu i smutki z jakim zmagała się Maria - wdowa po powstańcu, Stanisławie Nowowiejskim. Choć przedstawienie nie było specjalnie długie, to okraszone muzycznymi antraktami i emocjonującą grą aktorską, pozwoliło choć przez chwilę przenieść się te 149 lat wstecz.

  

           Dodatkowo, IIc po przedstawieniu, miała przyjemność gościć na lekcji historycznej Huberta Zalewskiego – członka Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich, który przyjechał aby przekazać nam swoją wiedzę o Powstaniu Styczniowym. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, których na zwykłej lekcji historii zapewnie byśmy nie uświadczyli. Zostaliśmy m.in. uraczeni dynamicznym pokazem cięć zadawanych szablą, którą Hubert powodował niezwykle umiejętnie. Mogliśmy również przyjrzeć się dokładnie replice broni z epoki oraz przebraliśmy naszego kolegę w mundur Krakusa, aby na koniec zrobić pamiątkowe zdjęcia z Panią Dyrektor Pallasch. Owa lekcja historyczna była po prostu świetna i bardzo, bardzo za nią dziękujemy!

Zapraszamy na fotorelację w galerii

Weronika Chrósny


Góra grosza

           W grudniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Góra grosza". Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w domach dziecka. W tym roku udało się w sumie zebrać na ten cel 201,58zł. Poniżej wyniki poszczególnych klas. Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy!!!

Samorząd szkolny

3c     60,00zł
2c     51,96zł
1d     49,08zł
1a     16,94zł
2d     12,34zł
1b     11,26zł

News in English!
‘Indonesia – my paradise!’

           Just before Christmas (21 Dec, 2011) class 2a took part in a bilingual cultural lesson carried out by Ms Agata Rybitwa. Our guest presented a multimedia show on life in Indonesia. We learned the facts about the country (quiz!), we saw the most famous and interesting tourist attractions there and we watched a very detailed, private slide show of all the places Ms Rybitwa visited. It was fun!

  


See more info on Indonesia: http://www.moja-indonezja.pl

2 December, 2011
‘How much do you know about East Africa?’

           Classes 3c and 3a took part in a session carried out by Paweł Grochólski from Poland - East Africa Economic Foundation. Mr Grochólski presented economic (and private!) information on life in Kenia where he worked as a volunteer at Barbara Jasińska Rise and Shine Academy. We all liked his photos best :) !

  
Find out more http://www.peaef.com/

Małgosia NG


Wycieczka do reaktora

           Dnia 16 grudnia 2011 roku klasa 2b wraz z klasą 2a udała się na wycieczkę do reaktora jądrowego, który znajduje się w miejscowości Świerk. Wycieczkę zaczęliśmy o bardzo wczesnej porze, co spowodowało lekką senność u kilku uczniów w czasie wykładów :) Po lekkiej „drzemce” udaliśmy się na zwiedzanie wnętrza reaktora. Jak się okazało wcale nie było tak nudno jak większość uważała. Po obejrzeniu reaktora rozbudzeni i zaciekawieni udaliśmy się ponownie na wykłady, które miały zakończyć naszą wycieczkę.
           …Nie było tak źle! Zajęcia odbyły się z niezwykle ciekawą osobą (Pani wykładowczyni czytała z zamkniętymi oczami o.O), która widać było, że wkłada w to dużo serca by przekazać nam wiadomość. Lecz nadszedł czas powrotu. W drodze wcale nie było nudno, robiliśmy zdjęcia, śmialiśmy się, a kilkoro z nas nie za bardzo mogło znieść dzień bez nauki, więc nauczyciele chętnie sprawdzali naszą wiedzę. To był ciekawy i fascynujący dzień :)

Klasa 2b

Zapraszamy na fotorelację



19 grudnia – 21 grudnia

           Uczniowie naszej szkoły przygotowali wystawę - „ Miłosz wielkim poetą był….” - przybliżającą sylwetkę i twórczość Czesława Miłosza z okazji kończącego się Roku Miłosza. Wystawie towarzyszyła projekcja filmu pt. „ Dolina Issy ” w reż. T. Konwickiego w klasie I d, prezentacja twórczości poety w bibliotece oraz esej literacki p. prof. Elżbiety Zakrzyńskiej.








           14.12.2011r. klasa 3c uczestniczyła w lekcji bibliotecznej dotyczącej zapisu bibliograficznego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie. Maturzyści mieli możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu bibliografii załącznikowej, wykonania ćwiczeń praktycznych, oraz nauczenia się w jaki sposób wyszukiwać poszczególne pozycje do swojej literatury podmiotowej i przedmiotowej.

           Pani z PBW wyraziła chęć przyjazdu do naszej szkoły, aby pomóc uczniom w przygotowaniu prezentacji maturalnej i zapraszała do korzystania z innych lekcji bibliotecznych, przeznaczonych dla licealistów.




           W dniu 18.11.2011 r. przedstawiciele Fundacji Europejski Instytut Pomocy Prawniczej przeprowadzili w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Warszawie szkolenie uczniów klas drugich i trzecich w ramach projektu „Edukacja prawnicza uczniów szkół ponadgimnazjalnych” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

           Szkoleniem objęto 122 uczniów podzielonych na 6 klas. Dodatkowo uczniowie zostali poinformowani o możliwości skorzystania z kursu e-learningowego realizowanego także w ramach powyższego projektu.

           Podczas przeprowadzonych lekcji prawa uczniowie zdobyli podstawową wiedzę m.in. z prawa cywilnego, rodzinnego oraz administracyjnego. Szkolenie okazało się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania ekspertom, dyskutowali, a informacje konfrontowali z własnymi doświadczeniami życiowymi.
Sam sposób prowadzenia zajęć oraz ich tematyka bardzo podobała się uczniom i wykazują oni ogromne zainteresowanie w kontynuowaniu lekcji prawa.

           W mojej opinii praktyczna wiedza z zakresu prawa – która jest przekazywana podczas zajęć prawniczych przez doświadczonych praktyków prawa – wydaje się być niezbędna i konieczna dla podniesienia świadomości prawnej młodych ludzi wchodzących w niedługim czasie w dorosłe życie. Uważam, że zajęcia powinny zostać wprowadzone do programu nauczania w ramach tzw. praktycznej nauki prawa, gdyż taka forma, w mojej opinii, może stać się jednym z najlepszych sposobów na podniesienie świadomości prawnej społeczeństwa oraz budowanie nowoczesnego i odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego, świadomego swoich praw i obowiązków.


News in English about English!
British Council

       In October and November classes 2a, 3c and 3d were invited to the British Council for a presentation on Cambridge Examinations. We participated in a lecture about First Certificate in English (FCE), which is one of the examinations on B2 level.

We all enjoyed the meeting a lot and some of the students promised to visit the British Council Library! Check out more details on BC at http://www.britishcouncil.org/poland

Małgosia NG




       Czytelnictwo wśród młodzieży nie wypada dobrze. Zaprzyjaźniona ze szkołą, pobliska Biblioteka Publiczna Nr 6 przy ul. Dzikiej 4 zaprosiła klasę 2 B. Niektórzy marudni uczniowie narzekali, że zimno, że daleko... Niezrażona postawą swoich podopiecznych wychowawczyni Justyna Zahorodna zabrała ich jednak na to spotkanie. Okazało się, że nie było wcale nudno. Panie bibliotekarki, stworzyły miłą atmosferę , poczęstowały gorącą herbatą, ciasteczkami i opowiedziały wiele ciekawostek o czytelnictwie w Polsce oraz zaprezentowały bogate zbiory i działalność biblioteki. Okazuje się, że biblioteka może być miejscem, gdzie można się spotkać, miło spędzić czas, skorzystać z Internetu, pograć w gry logiczne bądź komputerowe, wziąć udział w ciekawych konkursach i imprezach, obejrzeć wystawę fotografii, rysunków albo nawet zaprezentować swoje własne prace. Wszystkim polecamy tę bibliotekę.

Justyna




           Tegoroczne andrzejki przygotowała we współpracy klasa 1c i 3c. O atrakcjach można było wyczytać z plakatów rozmieszczonych w całej szkole. Przy stoiskach można było skosztować przepysznych wypieków z wróżbami, chłopcy starali się profesionalnie wróżyć z wosku a dziewczyny zachęcały do kupna łakoci.

Basia



           Dnia 30 listopada klasy IIIC i Ic zorganizowały w naszej szkole Andrzejki. W ciągu całego dnia uczniowie mogli wróżyć sobie z kart, losować przysz zawód oraz wypełnić quiz o św. Andrzeju. Nie obyło się bez cyganki, lania wosku i smakołyków upieczonych przez trauguttowskie uczennice. Wszyscy świetnie się bawili, myślę, że możemy uznać ten dzień za udany.

Iza i Weronika


           W dniu 30 listopada stali bywalcy koła fotograficznego wybrali się do Zachęty aby podziwiać prace światowej sławy fotografa Wolfganga Tillmansa. Artysta stale poszerza zakres tematyczny swoich prac - obejmują one portrety, wnętrza, pejzaże i martwe natury oraz fotografię abstrakcyjną. Artysta koncentruje się także na samym procesie fotografowania i na wykorzystaniu jego możliwości. Po takiej dawce kultury nie pozostało nic innego jak zabrać się za tworzenie własnej galerii.




           28 listopada 2011 r. w siedzibie Uczelni Vistula odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej, której przyświecały słowa Ludwika Hirszfelda „Tajemnica energii działania polega na tchnieniu nauki”

251 najlepszym uczniom stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczał Mazowiecki Kurator Oświaty - Karol Semik oraz Mazowiecki Wicekurator Oświaty - Katarzyna Góralska.

Wśród tej gromadki znalazła się również uczennica naszej szkoły - Marta Nowak z klasy IIC. Przypomnijmy tylko, że stypendium Prezesa Rady Ministrów może otrzymać uczeń z najwyższą średnią ocen w danej szkole ponadgimnazjalnej, przejawiający szczególne predyspozycje do jednego z przedmiotów i uzyskujący z niego wybitne wyniki, a w pozostałych dziedzinach uzyskujący przynajmniej dobre rezultaty.

Gratulujemy!






           24 listopada klasa IIc wraz ze swoją wychowawczynią P. Prof. Zakrzyńską, udała się do Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji na Meksykańskiej, aby wziąć udział w prowadzonych przez Pana Piotra Przyborowskiego warsztatach multimedialnych. Uczniowie poznawali tam tajniki grafiki 3D oraz robienia filmów. Niestety, minusem był brak możliwości osobistego spróbowania się w tej niezwykle trudnej sztuce na miejscu, co przełożyło się na zapomnienie niektórych ważnych informacji, których nie zdążyliśmy zanotować. Ogółem, warsztaty były bardzo ciekawe, a na ich zakończenie każdy dostał certyfikat uczestnictwa.

Marta Jałtuszyk




IIc śladami Chopina

           14 listopada udaliśmy się wraz z naszą wychowawczynią P. Prof. Zakrzyńską na wycieczkę śladami Fryderyka Chopina po Warszawie. Naszym przewodnikiem był były vice minister kultury, Pan Jacek Weiss. Umówiliśmy się z nim pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy się dowiedzieć o początkach bytowania Państwa Chopinów w Warszawie. No właśnie... Mieliśmy. Przemili Panowie niszczący liście w Ogrodzie Saskim skutecznie nam to uniemożliwili swoim głośnym sprzętem. No ale nic. Podreptaliśmy za naszym przewodnikiem do Kościoła Ewangelicko Augsburskiego Świętej Trójcy. W urokliwym kościółku, zostaliśmy uraczeni wszelakimi anegdotami oraz przede wszystkim historią żywota naszego najsławniejszego Kompozytora. W planie było jeszcze odwiedzenie Kościoła Wizytanek oraz Świętego Krzyża. Niestety do tego pierwszego nie udało nam się wejść. Natomiast w drugim usiedliśmy na parę minut, słuchając Pana Jacka, by w końcu po podziękowaniu za poświęcony nam czas, rozejść się domów. Choć nachodziliśmy się trochę, to było naprawdę warto pooddychać rześkim, chłodnym powietrzem, a nie siedzieć w szkolnych klasach.

Marta Jałtuszyk






           21 listopada klasa IIc, pod opieką Arkadiusza Olszyny, wyruszyła spod szkoły w kierunku pętli autobusowej, aby w ścisku i pod mściwymi spojrzeniami pań w podeszłym wieku, dojechać w końcu na wyznaczone miejsce - Muzeum Ziemi. Po uiszczeniu opłaty spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem. Pokazał nam poduszki, na których siedzenie było wygodne przez pierwsze 10 minut, bo po kolejnej godzinie dolne partie pleców odmówiły nam posłuszeństwa. Tymczasem nasz przewodnik mówił... i opowiadał... i dalej opowiadał - o skałach, minerałach, o mapach i o niedokładnych podręcznikach. Następnie odbyliśmy krótką, w porównaniu do wykładu, przechadzkę między gablotami, potykając się o małe dzieci, które również przybyły tam w celu wzbogacenia swojej wiedzy... ewentualnie aby popatrzeć się na błyszczące kamyki.

Marta Jałtuszyk






Konkurs Fotograficzny

„Inni a jednak podobni - wielokulturowość Warszawy”

           Gratulujemy otrzymanych wyróżnień, dyplomów i cennych nagród Dominice Sumińskiej z kl. II c i Patrykowi Gryciukowi z kl. III a w projekcie edukacyjnym w ramach VI edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Organizatorzy wyraźnie podkreślali ideę konkursu fotograficznego: ” Mamy nadzieję, że konkurs pomoże Wam otworzyć się na innych, rozbudzić ciekawość wobec różnorodności kultur jakie nas otaczają. Ten konkurs to również próba przygotowania się do życia w wielokulturowym świecie , nastawionym na współpracę a nie agresję, pogardę i walkę”.
           Wychowawcy wyróżnionych – Dominiki i Patryka – p. Elżbieta Zakrzyńska i p. Izabela Pucko oraz koordynator konkursu w szkole – p. Joanna Pliszka są w pełni przekonani, że powyższa wartościowa idea została w pełni zamknięta w obiektywach aparatów fotograficznych, czego dowodem są wyjątkowe i wyróżnione zdjęcia.




           21 listopada z klasą 1b wybraliśmy się do PBW na spotkanie z pisarzem Marcinem Szczygielskim, autorem trzech książek dla młodzieży: „Omegi” „Czarnego młyna” i „Za niebieskim drzwiami”. Oprócz tego pan Szczygielski pisze również książki dla dorosłych, ale tworzenie dla młodzieży stanowi dla niego większe wyzwanie, ponieważ jak powiedział, ten czytelnik jest bardziej wymagający i bezkompromisowy, nie zważa na nazwiska, recenzje, nagrody, tylko na treść i to jak zajmująco opowiedziana jest historia. Pisarz opowiadał jak powstają jego książki, skąd czerpie inspirację i gdzie tworzy.

           Następnie autor opowiadał o swoim początku pracy z aktorami i pisaniu dla nich sztuk teatralnych . Jego najbardziej znane sztuki to „Berek, czyli upiór w moherze”, „Wydmuszka” i aktualna premiera „Furie”. Serdecznie zapraszam do obejrzenia tych znakomitych przedstawień w Teatrze Kwadrat i Teatrze Komedia. Pan Szczygielski odpowiadał na pytania, rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Myślę, że było to pouczające spotkanie.

  




           10 listopada klasa 3 a i 3 d z wychowawcami – p. Izabelą Pucko, p. Joanną Pliszką oraz p. Elżbietą Zakrzyńską udała się do Teatru Na Woli na „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Piotra Jedrzejasa. Sztuka została napisana w 1903 roku. Głównym bohaterem autor uczynił Konrada, bohatera "Dziadów" Adama Mickiewicza, a miejscem dramatu scenę teatralną.
           W spektaklu Teatru Na Woli Jerzy Trela zagrał Geniusza. W Konrada wcielił się Marcin Sztabiński. Na scenie zobaczyliśmy również: Izabelę Dąbrowską, Agnieszkę Warchulską, Julię Wyszyńską, Bartłomieja Chowańca, Sławomira Hollanda, Marcina Jędrzejewskiego, Krzysztofa Krupińskiego, Bogusława Kudłka, Damiana Łukawskiego, Roberta T. Majewskiego, Szymona Nowaka_i _Karola Wróblewskiego. Piotr Jędrzejas o dziele S. Wyspiańskiego:
           "Wyzwolenie" brzmi dzisiaj współcześnie, czasem wydaje mi się, że nawet w niektórych tematach zyskuje na aktualności…..Wyspiański jest w "Wyzwoleniu" świetnym obserwatorem, wnikliwym i ironicznym. Pokazuje ograniczenia w naszym krwiobiegu – życie przeszłością, mitomanię, patos, nieumiejętność wspólnego działania, niemoc. Opis mentalny Polski z początku dwudziestego wieku nakreślony przez Wyspiańskiego w dramacie daje się zastosować i do dzisiejszej Polski.”

  


Nowotwór to groźny zabójca. Warto zrobić wszystko, żeby się go ustrzec. O tym jak ważny jest zdrowy styl życia i badania kontrolne w profilaktyce onkologicznej miała przekonać kampania zorganizowana 27.10.11 r. przez klasę 2d. Były prezentacje, konkurs wiedzy o nowotworach, „różowa wstążeczka”, plakaty a także stoisko z ulotkami. Zapraszamy do fotorelacji autorstwa Doroty Bramowicz w naszej galerii


7 października kl. Id w ramach poznawania regionu była w Muzeum Woli na zajęciach i niezwykle ciekawej wystawie pod tytułem: Ze wspomnień mieszkańców Woli. Najbardziej absorbującym zajęciem dla uczniów było "budowanie" swojego domu na swojej ulicy.






Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org). Hasło tegorocznego (2011) Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:

"Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia"

Z tej okazji w październiku w naszej bibliotece zorganizowany był przez panią bibliotekarkę KIERMASZ KSIĄŻEK. W gablocie przed biblioteką została wykonana gazetka o tym święcie, a na korytarzu rozwieszono cytaty dotyczące czytania, bibliotek i książek. Cytaty –począwszy od szatni - prowadziły do drzwi biblioteki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"
Chińskie przysłowie

"Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy"
Magdalena Samozwaniec

"Wystrzegaj się ludzi jednej książki"
Św. Tomasz

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Pisząc nie trzeba tak wyczerpywać przedmiotu, aby nic nie pozostało dla czytelnika. Nie chodzi wszako o to, aby ludzie czytali, ale aby myśleli"
Monteskiusz

"Książki nie mają właściwości róż; dlatego nie szukajmy wciąż najświeższych."

"Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.”
Joanne Kathleen Rowling

"Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie."
Nikołaj Gogol


Dzień Komisji Edukacji Narodowej

           Dnia 13 października odbyła się w naszej szkole tradycyjna akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość została przygotowana przez klasę 2D. Wśród wszystkich uczniów przeprowadzono głosowanie, w wyniku którego nauczycielom zostały przyznane wyróżnienia „z przymrużeniem oka”. Uczniowie wybrali laureatów w następujących kategoriach: „Megafon Roku”, „Lusterko Roku”, „Śmieszek Roku”, „Luzak Roku”, „Słowik Roku”, „Bratnia Dusza”, „Pisarczyk Roku”, „Złota Katarynka”, „Pracuś Roku”, „Debiut Roku”, „Profilaktyk Roku” oraz „Perfekcjonista Roku”. Wyróżnieni nauczyciele zostali nagrodzeni gromkimi brawami i otrzymali okolicznościowe dyplomy.





Ślubowanie klas I

           Dnia 30 września odbyło się w naszej szkole ślubowanie klas I. Jest to symboliczne włączenie nowych uczniów w społeczność szkolną. Jak co roku uroczystość miała podniosły charakter. Odśpiewanie hymnu, przekazanie sztandaru młodszym klasom oraz oddanie hołdu patronowi szkoły Romualdowi Trauguttowi to jej stałe elementy. Drugą część ślubowania przygotowali uczniowie klas I. Tym razem obejrzeliśmy montaż poetycki zatytułowany " Marzenia". Występujący mówili o swoich planach na przyszłość, celach i prezentowali swoje talenty. Dzięki marzeniom realizujemy samych siebie - a wtedy ' wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń"...





Więcej zdjęć w galerii


Gala II Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej

           W poniedziałek, 3 października pani v - ce dyrektor – Agnieszka Kościelniak - Kopeć wraz z uczennicami kl. 3 „d” i koordynatorem edukacji kulturalnej w naszej szkole – p. Joanną Pliszką uczestniczyła w Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej, odbywającej się w Sali Kongresowej. Zaproszeni goście mogli zobaczyć 24 najlepsze projekty zrealizowane przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe, szkoły, przedszkola oraz placówki oświatowe w Warszawie w 2010 roku, poznać autorów projektów, a także stosowane przez nich metody i formy. Mogliśmy się przekonać, że warto w przyszłym roku zgłosić swój projekt do następnej edycji Konkursu.









Salon Maturzystów PERSPEKTYWY 2011

           16 września uczniowie klas 3 a, b i d wspólnie z wychowawcami – p. Izabelą Pucko, p. Barbarą Kade, p. Joanną Pliszką i pedagog szkolnym – p. Moniką Maślaną wzięli udział w Salonie Maturzystów PERSPEKTYWY 2011. Trzecioklasiści mogli wysłuchać wykładów dotyczących egzaminu maturalnego z matematyki i języka obcego w 2012 roku. Eksperci OKE tłumaczyli jak się do niego przygotować i dobrze zdać?. Liczne wyjaśnienia i porady, a także informacje dotyczące nowej formuły egzaminu z języka obcego będą mogły być wykorzystane w maju 2012. Stołeczna akcja informacyjna Perspektyw okazała się największym wydarzeniem, nie tylko pod względem frekwencji, ale i liczby wystawców – na Politechnice Warszawskiej prezentowała się niemal setka uczelni, szkół policealnych i instytucji edukacyjnych.








Sprzątanie Świata 2011 "Lasy to życie - chrońmy je"

           Guma do żucia rozkłada się pięć lat, reklamówka 400, a szklana butelka nawet 4000. Do lasów ciągle trafia mnóstwo śmieci. Dzięki akcji "Sprzątanie Świata", przynajmniej część z nich wyląduje tam, gdzie powinno - na wysypisko. Hasłem przewodnim „Sprzątania Świata-Polska 2011” jest: "Lasy to życie - chrońmy je". Akcja miała miejsce 16 września w lasku "Na Kole", a brała w niej udział klasa 2c wraz z p. Justyną Zahorodną.








72 rocznica wybuchu II wojny światowej


"czy nam postawią, z litości chociaż,

nad grobem krzyż"


          Po inauguracji kolejnego roku szkolnego reprezentacja klasy 2 „c” wraz z wychowawcą - p. prof. Elżbietą Zakrzyńską i p. prof. Joanną Pliszką oraz p. prof. Izabelą Pucko - złożyła kwiaty pod drzewem - pomnikiem Pawiaka. Poprzez symboliczny gest społeczność szkolna pragnęła upamiętnić 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej.




1 września - Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012