dziennik Kalendarz Rekrutacja kontakt Galeria Poczta
Historia biblioteki

Historia biblioteki sięga początków naszej szkoły.

1 września 1954 roku rozpoczęła pracę XVIII szkoła TPD przy ulicy Smoczej 6. Zgodnie z informacjami zawartymi przez uczniów w Kronice szkolnej "początek w szkole był trudny". W pierwszym roku fukcjonowania biblioteki brakowało sprzętu, wyposażenia, a także książek w bibliotece.

W roku szkolnym 1956/57 powitała młodzież nowa pani dyrektor - Janina Starzycka-Głowacka. To dzięki niej biblioteka została zaopatrzona w nowe książki, a stan posiadania biblioteki wzrósł z 800 tomów do 11 tysięcy, gdyż cyt. "P. Dyrektor nie szczędziła na ten cel pieniędzy, a p. Wanda Koszutska staranności i pracowitości w jej urządzaniu".

Wanda Koszutska, wieloletnia nauczycielka naszego liceum, urodziła się w 1909 r. w Kaliszu. Ukończyła wychowanie fizyczne, miała stopień porucznika i od 2 maja 1958 roku prowadziła w 45 LO bibliotekę.
oddaniem kierowała kółkiem dramatycznym, które później przejęła Elżbieta Marcikowska, ale sam pomysł utworzenia w naszej szkole kółka dramatycznego wyszedł od pań Makowskiej i Koszutskiej.

W czerwcu 1977 roku szkołę przeniesiono do innego budynku ze Smoczej na Miłą, co nie zostało przyjęte z entuzjazmem. Wanda Koszutska w wywiadzie z uczniami wspominała katastrofalny dla biblioteki remont, kiedy to podczas jej nieobecności cały księgozbiór przewożono na taczkach i rzucono na brudną podłogę wyremontowanej sali. Bardzo dużo książek zostało wtedy zniszczonych lub zaginęło. Koszutska ostatecznie odeszła ze szkoły
w 1987 r., a zmarła w 2000r.

W naszej bibliotece długo pracowała również Helena Łukaszewicz -
z wykształcenia polonistka, po kursach bibliotecznych. Z XLV LO związała się od roku 1961. Została przeniesiona tutaj przez Kuratorium. Ciężka choroba zmuszała ją do przerw w pracy, ale gdy
roku 1985 odchodziła na emeryturę, miała za sobą 27 lat działalności pedagogicznej. Wiesława Papierska, która w naszej bibliotece przez rok szkolny (15.09.1962-31.08.1963), zastępowała H. Łukaszewicz napisała o niej:

"Kochała młodzież, nie wyobrażała sobie życia bez szkoły i dlatego heroicznie walczyła o utrzymanie aktywności zawodowej. Ciekawym etapem w jej pracy był cykl zajęć z młodzieżą, mający na celu ćwiczenie sprawności umysłowej. Była to wówczas działalność prekursorska.
W ostatnich miesiącach życia pracowała w niepełnym wymiarze godzin,
odeszła nagle w dniu 23 marca 1986 roku"
.

W latach 70-tych, prawdopodobnie w okresach przerw w pracy
H. Łukaszewicz, w bibliotece pracowała Elżbieta Bańkowska (od 14.12.1971r. - do 31.08.1972r.) i Barbara Heksel (od 1.09.1976 r.- do 31.08.1977r.).

W 1985 roku na miejsce Heleny Łukaszewicz zatrudniono w bibliotece Jolantę Wojciechowską, która ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim w 1961, a po studiach pracowała w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. W 1969 r. przeniosła się do Warszawy i kilka lat pracowała w BUW-ie, osiągając w tym czasie najwyższe kwalifikacje bibliotekarskie i tytuł starszego kustosza dyplomowanego. Ostatnim miejscem jej pracy była nasza biblioteka. Udoskonaliła ją pod względem merytorycznym, nadając jej charakter pracowni o bogatym księgozbiorze i dobrym warsztacie informacyjnym.
Wspomniana już W. Papierska (aktualnie jest prezesem Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarz Szkół Polskich) napisała o niej:

"13 października 1992 r. zmarła Jolanta Wojciechowska. Była doskonałym nauczycielem bibliotekarzem. Jako jedyna w Warszawie (i w kraju!) podjęła się w swojej bibliotece prowadzenia zajęć z dodatkowego przedmiotu "Informacja naukowa z elementami naukoznawstwa". Miała też własną koncepcję realizacji programu "Przysposobienie czytelnicze i informacyjne", z dość nowoczesną jego modyfikacją - nie zdążyła jednak już tych prób opisać. Była zawsze twórcza, pełna ciekawych planów, gotowa do unowocześnienia metod pracy. Po ukończeniu kursu komputerowego, podjęła działania na rzecz automatyzacji swojej placówki",

("Biblioteka w szkole" 12/92 s. 32).

Z J. Wojciechowską od 1986 roku w bibliotece na pół etatu pracowała p. Elżbieta Stebelska. Ukończyła Uniwersytet Warszawski i uzyskała tytuł magistra filozofii w zakresie pedagogiki. W XLV LO zatrudniła się już jako nauczyciel emerytowany. Wcześniej 12 lat pracowała
Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, gdzie 5 lat pełniła obowiązki kierownika. Zdobyła tytuł kustosza. Od 1974 r. przeszła do oświaty, najpierw pracowała w bibliotece 38 LO im. St. K. Potockiego, krótko w Bibliotece Pedagogicznej i dziesięć lat w naszej bibliotece. Kiedy odeszła ze szkoły, krótko na jej miejsce zatrudnione były dwie panie Teresa Głowińska - Turos i Regina Kuśnierz, które pracowały już z p. Anną Kowalczyk. Pani Kowalczyk ukończyła również filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Zanim przyszła do naszej szkoły była związana z Biblioteką Pedagogiczną, uczyła języka polskiego i angielskiego, pracowała także w wydawnictwie.
W bibliotece XLV LO przepracowała 15 lat. W 2007 roku odeszła na emeryturę

Aktualni pracownicy biblioteki
Iwona Dąbska-Kluska



galeria