dziennik Kalendarz Rekrutacja kontakt Galeria Poczta

HISTORIA LICEUM

XLV Liceum Ogólnokszta³c±ce im. Romualda Traugutta rozpoczê³o swoj± dzia³alno¶æ 01 wrze¶nia 1954 r. jako jedenastoletnia XVIII Szko³a Podstawowa i Liceum Ogólnokszta³c±ce T.P.D. (potocznie Szko³a Towarzystwa Przyjació³ Dzieci nr XVIII) pod kierownictwem Pani Jadwigi Puchalskiej, dyrektora szko³y (1954 - 1956).

Mie¶ci³o siê ono wówczas na ul. Smoczej 6 w nowym budynku, który zosta³ zaprojektowany wed³ug wzorów skandynawskich, du¿o wiêc by³o tam elementów drewnianych, stwarzaj±cych przytulna atmosferê. W tym okresie Wola rozwija³a siê intensywnie, przybywa³o mieszkañców, tak¿e tych najm³odszych, tote¿ wkrótce szko³± zaczê³a dos³ownie pêkaæ w szwach - dzieci uczy³y siê na trzy zmiany, a klasy liczy³y powy¿ej 50 osób.

23 marca 1957 r. decyzj± Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie Szko³a Towarzystwa Przyjació³ Dzieci nr XVIII sta³a siê Szko³± Podstawow± i Liceum Ogólnokszta³c±cym nr 45 przy równoczesnym stwierdzeniu, ¿e „do czasu ostatecznego ustalenia nazw nie nale¿y w szko³ach zmieniaæ pieczêci i stempli, a ewentualn± zmianê numeru wprowadziæ przez dokonanie poprawek rêcznie na odbitych stemplach”.

12 pa¼dziernika 1958 r. Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokszta³c±cemu nr 45 z siedzib± przy ul. Smoczej 6 nadano imiê Romualda Traugutta, bohatera powstania styczniowego, a uczniowie otrzymali sztandar ufundowany przez rodziców. Uroczysto¶æ ta odby³a siê na stokach Cytadeli warszawskiej - miejscu stracenia Traugutta. To w³a¶nie od tego dnia uczniowie klas pierwszych ka¿dego roku sk³adaj± tam ¶lubowanie o nastêpuj±cej tre¶ci:

„Przyrzekam byæ godnym uczniem Liceum Ogólnokszta³c±cego im. Romualda Traugutta. Przyrzekam uczyæ siê dobrze, strzec honoru i godno¶ci mojej szko³y. Prac± swoj±, nauk± i postaw± ucznia przyrzekam s³u¿yæ wiernie Ojczy¼nie."

W tym samym roku, decyzj± Kuratorium O¶wiaty nasza szko³a otrzyma³a nazwê Szko³a Podstawowa i Liceum Ogólnokszta³c±cym nr 45 im. Romualda Traugutta.

22 stycznia 1963 r., w 100-lecie Powstania Styczniowego „dyrekcja szko³y zarz±dza noszenie przez m³odzie¿ szkoln± tutejszej szko³y znaczka o tre¶ci: Liceum Romualda Traugutta”

W roku 1964 r. z jedenastolatki od³±czono pion podstawowy i po³±czono ze Szko³± Podstawow± nr 170 przy ul. Smoczej 19. Od tej pory uczniowie XLV Liceum Ogólnokszta³c±cego im. Romualda Traugutta, w budynku juz nieco wyludnionym, zaktywizowa³o dzia³alno¶æ pozalekcyjn±: harcersk±, ZMS-owsk±, powsta³y kó³ka zainteresowañ. Ambitniejsze przedsiêwziêcia podejmowa³ teatrzyk "Hulki Babulki". Przyszed³ czas na sukcesy sportowe i zwyciêstwa w olimpiadach przedmiotowych. M³odzie¿ uczy³a siê coraz lepiej. Liceum piê³o siê w górê dziesi±tki najlepszych, pod wzglêdem nauczania, szkó³ ¶rednich w Warszawie.

W roku 1977 r. XLV Liceum Ogólnokszta³c±ce im. Romualda Traugutta otrzyma³o nowe lokum i zosta³o przeniesione na ul. Mi³± do tzw. "tysi±clatki", czyli szko³y, wybudowanej w ramach akcji Tysi±c szkó³ na Tysi±clecie Pañstwa Polskiego. Oto jak m³odzie¿ opisywa³a now± szko³ê:

"Co tu du¿o pisaæ (...) nie bardzo nam siê u¶miecha³ budynek na Mi³ej. Tysi±clatka, du¿a, g³ucha z p³ytkami PCW na holu (...) Gdzie jej do naszej, ma³ej, przyjemnej, przytulnej, w której zawsze czuli¶my siê razem (ze wzglêdu na du¿± "dziurê" prowadz±c± na I). A tu na Mi³ej tyle holi, holików. Jednej przerwy nie starczy na przej¶cie z sali gimnastycznej np. do pracowni fizycznej."

W³±czona w rytm czasu nowa szko³a przyjmowa³a co rok nowych uczniów, wypuszcza³a absolwentów, wita³a nowych i ¿egna³a odchodz±cych nauczycieli, zmienia³a dyrektorów. Nie by³y to zmiany czêste, lecz po odej¶ciu na emeryturê Pani Dyrektor Janiny Starzyckiej-G³owackiej (1956 - 1973), pojawia³y siê do¶æ rytmicznie. I tak swoje dwudziestolecie szko³± obchodzi³a pod kierownictwem Pana Dyrektora Artura Sztyka (1973 - 1978), dwudziestopiêcioleciu patronowali - Pan Dyrektor Janusz Beck (1978 - 1984) i Pani Wicedyrektor El¿bieta Piskorska; na trzydziestolecie dyrektork± by³± Pani Janina Szwajkowska (1984 - 1989), a trzydziestopiêciolecie do piêdziesiêciopiêciolecia m³odzie¿ XLV Liceum Ogólnokszta³cacego im. Romualda Traugutta uroczy¶cie obchodzi³a pod opiek± Pani Gra¿yny Chludziñskiej (1989 - 2011), wieloletniego Dyrektora.

W swoich s³owach skierowanych do uczniów podczas jubileuszu 45-lecia szko³y Pani Gra¿yna Chludziñska, powiedzia³a s³owa, które sta³y siê mottem szko³y:

"Jednak szko³a to nie budynki, szko³a to przede wszystkim uczniowie i nauczyciele oraz ³±cz±ca ich wiê¼"