dziennik Kalendarz Rekrutacja kontakt Galeria Poczta
Z życia szkoły


Wicemistrz Europy Kadetów z Traugutta

Jak już wiadomo z Mistrzostw Europy Kadetów, Maciej Krogulski, uczeń klasy 1a naszej szkoły, wraca zdecydowanie "z tarczą".
Wielkie brawa!!!
Maciek wykorzystał na tych zawodach w 100% wszystkie swoje atuty. Zapracował na ten sukces wieloletnią ciężką pracą, a w szczególności cały ostatni rok podporządkował całkowicie judo.


Źródło: https://www.facebook.com/UKJ225
Opis jego drogi do medalu możemy znaleźć np.tutaj


Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

26 czerwca 2015 r., o godz. 9:00, ostatnim dzwonkiem pożegnaliśmy bieżący rok szkolny.
Uczniowie z najwyższymi średnimi otrzymali nagrody książkowe, uczestnicy konkursów nagrody rzeczowe a „Ośmiu wspaniałych Traugutta” upominki.
Podczas uroczystej akademii uczniowie klasy 1b zdradzili nauczycielom przepis na idealnego ucznia.


Awans do Mistrzostw Europy w Sofii

W dniach 20 – 21 czerwca w Luboniu odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Juniorów i Juniorek Młodszych.

Maciej Krogulski - uczeń naszej szkoły - zdobył Mistrzostwo Polski w kategorii wagowej do 73 kg i, jako jeden z czterech zawodników Uczniowskiego Klubu Judo 225 Warszawa, otrzymał nominację do udziału w tegorocznych Mistrzostwach Europy w Soffi.

  
Źródło: https://www.facebook.com/UKJ225

Gratulujemy i trzymamy kciuki!


Podsumowanie XLVIII Dzielnicowej Warszawskiej Olimpiady Młodzieży

22 czerwca br. w Gimnazjum nr 47 w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w roku szkolnym 2014/2015 w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

Pan Hubert Karpiński zajął I miejsce we współzawodnictwie sportowym nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, w punktacji ogólnej

Nasza szkoła zajęła VI miejsce we współzawodnictwie sportowym szkół Dzielnicy Wola m. st. Warszawy w punktacji ogólnej


Finał Dzielnicowego Konkursu "Elekcje na Woli"

19 czerwca w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida odbyło się wręczenie nagród w Dzielnicowym Konkursie "Elekcje na Woli".
Pierwsze miejsce w Dzielnicowym Konkursie "Elekcje na Woli" zajęła uczennica naszego liceum - Kinga Bąk.
Monika Krzemińska zajęła II miejsce w Dzielnicowym Konkursie "Elekcje na Woli" za pracę literacką.
A Oliwia Burzyńska, Julia Biwojno, Aleksandra Gorzkowska i Aleksandra Smolińska otrzymały wyróżnienia z rąk Burmistrza Dzielnicy Wola Pana Krzysztofa Strzałkowskiego .
Serdecznie gratulujemy!


Szkoła Demokracji

17 czerwca 2015 r. odbyły się w naszej szkole pierwsze warsztaty w ramach projektu Szkoła Demokracji.
Podczas spotkania nastąpiło wprowadzenie do projektu, poznanie się i integracja z koordynatorką projektu dla naszej szkoły - p. Karoliną Kochelwską. Na wstępie ustalono zasady współpracy, a następnie omówiono wybory do władz Samorządu Uczniowskiego krok po kroku.
Czytaj więcej


Szkolne graffiti

W maju, z inicjatywy uczniów naszej szkoły i za zgodą dyrektora, na budynku powstało graffiti. Młodzież uznała, że będzie to świetny sposób na zobrazowanie adresu pod jakim można nas znaleźć.
Autorem i wykonawcą graffiti jest Norbert Zieleniewski i Wojciech Sadowski.


Dziewczyny w IT

16 czerwca 2015, w polskim biurze Cisco, zorganizowano dzień „Dziewczyny w IT”, podczas którego dwie uczennice naszej szkoły miały okazję poznać możliwości zawodowe oferowane przez firmę IT oraz kierunki studiów, jakie warto rozważyć przy planowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej związanej z nowymi technologiami.
Głównym założeniem organizatora było umożliwienie uczestniczkom zrozumienie pojęcia Internetu Wszechrzeczy i przekonanie się, dlaczego branża IT jest tak perspektywiczna. Podczas warsztatów dziewczyny uczestniczyły w specjalnych, prawie indywidualnych sesjach mentoringu, by w nieco luźniejszej formule poznać osoby, które odniosły sukces w branży nowoczesnych technologii i zadać im pytania, nawet te trudne.


Projekt Teatru Ochoty

W piątek, 12 czerwca, niektórzy uczniowie z klasy 2b i 1b brali udział w projekcie „Rówieśnicy”, w Teatrze Ochoty. W ramach tego projektu młodzież obejrzała spektakle przygotowane przez uczestników Ogniska Teatralnego.
W jednym z przedstawień, pt. „Zimową porą mróz, jak cztery psy, w nogach i rękach zatapia kły” w roli głównej, wystąpił nasz uczeń Marcin Franiewski.
Sztuka opowiadała o tym jak trudno stworzyć dojrzałą rodzinę, z powodu licznych konfliktów, niezrozumień, braku umiejętności słuchania drugiego człowieka. Sztuka bardzo się podobała, a Marcin zebrał najgorętsze brawa.


Samorząd uczniowski zmienia szkołę

Aleksandra Dzięcioł, Aleksandra Gawęda i Dominika Lachowicz są pomysłodawczyniami i wykonawczyniami grafiki wall-art w barku uczniowskim.


The First School Language Day

11 czerwca 2015 r. młodzież naszego liceum współorganizowała z rodzicami i nauczycielami "The First School Language Day". W tym czasie zorganizowano szereg konkursów: wiedzy o języku i kulturze krajów anglojęzycznych, wiedzy o kulturze Hiszpanii, wiedzy o kulturze Francji, dyktando z języka niemieckiego o tematyce kulturowo-realioznawczej. Młodzież oglądała pokazy plakatów przygotowanych w kilku kategoriach: sławne osoby, sławne miejsca, sporty, komiksy, samochody, czy też mity, baśnie i legendy. Odbył się pokaz prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów naszego liceum, a najlepszym autorom prezentacji rozdano upominki. Gościliśmy wielu europejczyków anglojęzycznych, poddawaliśmy się degustacji kuchni hiszpańskiej i angielskiej.

Tego samego dnia, wszyscy chętni mogli wziąć udział między innymi w I Maratonie Filmowym.
Dla naszych kinomanów przygotowaliśmy aż trzy filmy w różnych językach obcych:
- w języku angielskim: „Jak zostać królem” („The King’s Speech”)
- w języku francuskim: „Nietykalni” („Intouchables”)
- w języku niemieckim: „Miłość z przedszkola” („Keinohrhasen”)
Warunkiem udziału w maratonie było odebranie w poniedziałek (08.06.) specjalnego biletu wstępu z logo naszej szkoły. Celem akcji było propagowanie nauki języków obcych, poszerzanie zasobu słownictwa i wiedzy o innych krajach i kulturach.


Lekcja reportażu z Piotrem Nesterowiczem

10 czerwca kolejny raz uczniowie klasy 2D uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez SCEK "Lekcja z mistrzem reportażu". Bohaterem tego spotkania był Piotr Nesterowiczem autor książki, "Cudowna", opisującej wydarzenia cudu na Podlasiu w czasach rządów Władysława Gomułki.


Podsumowanie projektu Filmoteka szkolna

Projekt Filmoteka Szkolna, realizowany w naszej szkole już kilka lat, podsumowaliśmy 9 czerwca 2015 r. „Świętem kina”.
Jak co roku, zaprosiliśmy do wspólnego spędzenia czasu z filmem, wszystkie klasy pierwsze.
Program tej akcji wyglądał następująco:
1. Projekcja filmu „Nocny potwór z biblioteki”, zrealizowany przez naszych uczniów do konkursu „Książki naszych marzeń”.
2. Projekcja przypowieści filmowej „Arka” z pakietu FSZ i krótka dyskusja -promocja polskiego kina i zachęcenia do oglądania filmów z pakietu.
3. Przedstawienie dwóch, nagrodzonych etiud filmowych, które przygotowali uczniowie innych szkół na konkurs Filmoteki Szkolnej – po filmach krótka dyskusja.
4. Quiz filmowy z nagrodami, które udało się zdobyć, dzięki wsparciu CEO. Popularyzował wiedzę o filmie.
5. Ankieta ewaluacyjna.
Przygotowanie i prowadzenie: Iwona Dąbska-Kluska, Monika Maślana.


XX. Turniej Szkolnej Ligii Siatkówki

W dniach 1,2,3 czerwca 2015 r. odbył się XX. Turniej Szkolnej Ligi Siatkówki w Siatkówce Plażowej Dziewcząt i Chłopców o Puchar PPH „CALINO”. Turniej tradycyjnie rozegrany został na boiskach Parku Wodnego „Moczydło” Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”, przy ul. Górczewskiej.

Klaudia Parzyszek z klasy 2e wraz z koleżanką zajęła 1 miejsce.

Gratulujemy!


Entropia słowa

W poniedziałek 1 czerwca 2015r. przypada 100. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego, wybitnego i popularnego poety i duszpasterza. Z tej okazji Literacka Mapa Warszawy dnia 28 maja poświęcona była temu zacnemu wydarzeniu. Nasza szkoła (klasa IIC) pojechała najpierw do grobu ks. Twardowskiego do Świątyni Opatrzności Bożej,gdzie recytowaliśmy poezję ks.Jana, a potem razem z wszystkimi uczestnikami tegorocznego happeningu literackiego udaliśmy się na godz. 14:00 do Kina Atlantic na projekcję oraz spotkanie z twórcami filmu "TAK" w reżyserii Dariusza Gajewskiego oraz z ks. Aleksandrem Seniukiem (przyjacielem księdza Jana).


Zajęcia laboratoryjne "Związki chemiczne z żywności"

W dniach 26 – 27 maja 2015 r. uczniowie klas pierwszych brali udział w zajęciach laboratoryjnych w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie pt. „Związki chemiczne w żywności”. Podczas zajęć uczniowie nie tylko dowiedzieli się jakie są podstawowe składniki produktów spożywczych. Przeprowadzali również doświadczenia chemiczne w celu ich identyfikacji, np. sprawdzą obecność białka w twarogu, glukozy w soku jabłkowym czy skrobi w ziemniaku.

    


Spotkanie z Mistrzem Reportażu

26 maja uczniowie klasy 2D wzięli udział w wyjątkowych zajęciach organizowanych przez SCEK pt. "Lekcja z Mistrzem Reportażu", podczas której mieli okazję spotkać się i porozmawiać z Witoldem Szabłowskim, reportażystą Gazety Wyborczej, laureatem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014. Na przykładzie jego najnowszej książki "Tańczące niedźwiedzie" uczniowie poznali nie tylko warsztat reporterski, ale także inaczej spojrzeli na metamorfozę jaka dokonała się krajach bloku komunistycznego po 89 roku.

  


Wycieczka edukacyjna do Narodowego Centrum Badań Jądrowych

25 maja 2015 r. uczniowie klasy 1b oraz 2a byli uczestnikami wycieczki edukacyjnej do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, którego misją jest szerzenie wiedzy o jednym z najwspanialszych odkryć, jakim było odkrycie promieniotwórczości, o źródłach promieniotwórczości, jej charakterystyce i zastosowaniach w nauce, technice, ekologii i medycynie. Podczas spotkania młodzież uczestniczyła w wykładach edukacyjnych poświęconych szeroko pojętej nukleonice oraz zagadnieniom związanym z promieniotwórczością jądrową, które wzbudzają często wiele kontrowersji w społeczeństwie. Poznała zasady działania i konstrukcji reaktorów jądrowych, stanowiących podstawy energetyki jądrowej (modele reaktorów energetycznych WWER i HTR), a także konstrukcje i zastosowanie reaktorów badawczych. Młodzież miała możliwość zwiedzania reaktora MARIA.

  


Warsztaty "Nastolatek w samorządzie"

W dniach 21 oraz 22 maja uczniowie klasy 1A oraz 1B uczestniczyli w warsztatach „Nastolatek w samorządzie” organizowanym przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
Podczas warsztatów poruszano zagadnienia dotyczące m.in.: samorządu uczniowskiego, praw ucznia, działań na rzecz najbliższej okolicy, dofinansowania projektów młodzieżowych, wolontariatu, współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, Młodzieżowej Rady Dzielnicy, obywatelskich możliwości wpływu, administracji miejskiej.
Uzupełnieniem przeprowadzanych zajęć była bezpłatna publikacja „Działaj! Przewodnik obywatela”, której kilka egzemplarzy otrzymali uczniowie naszej szkoły.

  


Lekcja historii z Wiesławem Adamczykiem

Kilka osób z klasy IC udało się 21 maja 2015r. na lekcję historii z Wiesławem Adamczykiem, autorem książki pt. "Kiedy Bóg odwrócił wzrok" połączoną z prezentacją unikalnych zdjęć i dokumentów Adamczyk opowiadał o swoim wojennym dzieciństwie z bezprzykładną precyzją i ogromną, emocjonalną wrażliwością, przedstawiając straszliwe doświadczenia swojej rodziny. Spotkanie poprowadził pan Jacek Staniszewski (nauczyciel historii, Stowarzyszenie Dobra Edukacja) oraz pan Artur Wolski (Kino Atlantic) Fragmenty książki czytał aktor Józef Pawłowski


"Świat metali" w Centrum Nauki Kopernik

Czy wiecie dlaczego Statua Wolności jest zielona, mimo iż wykonana jest z rudawej miedzi?
Podczas zajęć, 19 maja, uczniowie klasy 1b brali udział w zajęciach laboratoryjnych dotyczących metali, których na tablicy Mendelejewa znajduje się około 90! Metale różnią się właściwościami, wyglądem, a nawet stanem skupienia.
Młodzież uczestnicząca w zajęciach poznała bliżej te typowe jak miedź czy cynk, ale również mniej znane jak magnez czy lit. Odkrywali właściwości chemiczne, sprawdzali, czy metale te mogą reagować ze sobą nawzajem i dowiedzieli się, co mają wspólnego z fajerwerkami.


Jeden z "Ośmiu wspaniałych" w Traugucie

18 maja w Teatrze Narodowym odbyła się XXII Stołeczna Edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Konkurs organizowany jest od 22 lat przez Fundację "Świat na TAK" i promuje młodzież bezinteresownie podejmującą służbę na rzecz swojej szkoły, klasy, podwórka, gminy czy miasta.

Tegoroczną laureatką, "TĄ JEDNĄ Z OŚMIU" została uczennica naszej szkoły - Martyna Kucharska.

  


PODZIELMY SIĘ KSIĄŻKĄ!

W ogólnopolskiej kampanii społecznej ZACZYTANI – dzięki której powstaną biblioteki w szpitalach, hospicjach, domach dziecka zebraliśmy 40 książek.
Dziękujemy!

Więcej informacji o kampanii na: zaczytani.org


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony jest w trzecią niedzielę maja od 1984 roku. Inicjatorem obchodów była międzynarodowa organizacja International AIDS Candlelight Memorial. Podjęta inicjatywa jest wyrazem pamięci o wszystkich tych, którzy zmarli na AIDS oraz aktem solidarności z rodzinami i bliskimi zmarłych.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w opisie i prezentacji

  


"Obywatel to JA!"

8 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach „Obywatel to JA – narzędzia do współrządzenia w państwie demokratycznym”. Podczas zajęć młodzież mogła się zapoznać z prawami, jakie zgodnie z konstytucją przysługują polskim obywatelom i określają ich funkcjonowanie w życiu publicznym, a także z narzędziami umożliwiającymi im współrządzenie państwem.
W ramach promowania nowej ustawy o petycjach uczniowie przygotowali petycję do Senatu, postulującą obniżenie do 16. roku życia wieku, od którego przysługuje czynne prawo wyborcze.
Najważniejszym celem projektu edukacyjnego „Obywatel to JA – narzędzia do współrządzenia w państwie demokratycznym”, przygotowanego przez Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Senatu i Fundację ATR, jest zachęcenie młodych ludzi do refleksji obywatelskiej i wskazanie metod postępowania w konfrontacji z postawami antydemokratycznymi, a także pokazanie przykładów świadomego i obywatelskiego działania.

  


Projekt naukowo-językowy w Barcelonie

Czy to możliwe aby w 10 dni: zwiedzić Disneyland, wjechać na wieżę Eiffla, leniuchowac na Costa Brava, odwiedzić Stadion Fc Barcelony, spacerować uliczkami San Remo, Monaco, Monte Carlo czy Medilanu?
Tak ! Nam się to wszystko udało z nawiązką :) Nie zawsze było lekko i kolorowo, czasami zmęcznie dawało nam we znaki - jednak mieliśmy swój cel i skutecznie go realizowaliśmy. Poznaliśmy wspaniałą i wielobarwną kulturę i historię krajów Śródziemnomorskich. To co przeżyliśmy i zobaczyśmy na zawsze zostanie w naszej pamięci.



DZIEŃ FANTASY

W ostatnią środę kwietnia w naszej szkole odbyło się głośne czytanie literatury fantasy w ramach promocji czytelnictwa, a także obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki.
Nauczyciele, pracownicy szkoły i pan Patryk Jackowski, absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej, czytali wybrane m. in. przez uczniów, ulubione fragmenty literatury fantasy. W programie wystąpili:     

  • Pani Agata Pallasch, dyrektor szkoły, przeczytała fragment ksiazki JRR Tolkiena "Simarillion"
      

  • Pani Justyna Starzec, nauczycielka matematyki, przeczytała fragment powieści "Trylogia niezgodna" autorstwa Veronici Roth
      

  • Pani Monika Sosnowska, sekretarz szkoły, przeczytała fragment książki "Tkacz iluzji" E. Białołęckiej
  • Pani Elżbieta Kunowska, nauczycielka religii, przeczytała fragment powieści "Złodziej Pioruna" R. Riordana
  • Pani Justyna Zahorodna, nauczycielka biologii, przeczytała fragment powieści "Zmierzch" S. Meyer
  • Pani Magdalena Sakowicz, nauczycielka chemii, przeczytała fragment powieści Marcina Szczygielskiego "Czarny młyn" oraz "Kapelusz pełen nieba" T. Pratchetta
      

  • Pan Patryk Jackowski, zaproszony gość, przeczytał fragment powieści "Miasto śniących książek" W. Moersa
  • Pani Anna Dorosz, nauczycielka języka polskiego, przeczytała fragment z tomu "Ostatnie życzenie" A. Sapkowkiego
      

    Dzień fantasy zakończył pan Patryk Jackowski, także fragmentem z tomu Andrzeja Sapkowskiego "Krew elfów"

    Dziękujemy uczniom za wybranie odpowiednich fragmentów, Nauczycielom i Gościom, wszystkim wspaniale czytającym, a Pani Dyrektor za zakup nowych książek fantasy do biblioteki.

    Zapraszamy do czytania książek!


    Wybory prezydenckie

    29 kwietnia odbyły się w naszej szkole wybory na urząd Prezydenta XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta. Glosowanie przeprowadzili uczniowie klasy II d pod kierunkiem nauczyciela wiedzy o społeczeństwie pana Marcina Gudziaka. Kandydować na „Prezydenta naszego liceum” zdecydowali się uczniowie klasy 2D: Aleksandra Gawęda oraz Adrian Regulski, którzy w dniu 27 kwietnia brali udział w denacie w obecności uczniów klas pierwszych i drugich. Frekwencja wyborcza w naszej szkole wynosiła 100%. Zdecydowaną większością głosów wygrała Aleksandra Gawenda.

      


    Mistrzostwa Dzielnicy Wola m. st. Warszawy

    W Mistrzostwach Dzielnicy Wola m. st. Warszawy dziewczęta naszej szkoły zajęły III miejsce w piłce ręcznej. Gratulujemy!

      


    Lekcja historii w Archiwum Głównym Akt Dawnych

    Z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz przyznania Konstytucji Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) 29 kwietnia 2015 r. młodzież naszego liceum wzięła udział w wykładzie otwartym dr Michała Kuleckiego "Wokół Konstytucji 3 Maja" oraz w specjalnym pokazie rękopisów i druków Konstytucji 3 Maja

      


    Odsłonięcie pocztu królów polskich

    25 kwietnia 2015 r. młodzież z liceum Traugutta wzięła udział w odsłonięciu granitowego pocztu królów elekcyjnych powstałego przy obelisku Electio Viritim, który powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Woli. Dodatkową atrakcją było otwarcie wystawy plenerowej "Wolne elekcje w dokumencie archiwalnym" przygotowanej przez Archiwum Główne Akt Dawnych.


    Pożegnanie klas trzecich

    W dn. 24.04.2015 miała miejsce uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego klas III. Wszyscy absolwenci otrzymali z rąk pani dyrektor Agaty Pallasch świadectwo ukończenia XLV LO im. Romualda Traugutta oraz pamiątkowe odznaczenie – brązową odznakę absolwenta. Uczniowie, którzy chociaż raz w ciągu trzech lat nauki otrzymali świadectwo z wyróżnieniem, zostali uhonorowani srebrną odznaką absolwenta. Zaś Ci, którzy byli nagrodzeni dwu- lub trzykrotnie za osiągnięcia w nauce, mogą poszczycić się dziś posiadaniem złotej odznaki. Był to dzień nie tylko uroczysty, ale i bardzo wzruszający. Maturzyści pożegnali się ze swoimi wychowawcami, a pierwszo- i drugoklasiści ze starszymi kolegami. Klasy IC, IIB oraz IID stworzyły niezapomniany program artystyczny. Występujący dostarczyli widowni wielu emocji, a nawet sprawili, że niektórym zakręciła się łezka w oku. Do refleksji skłaniała nie tylko recytacja utworów poetyckich, ale i fragmenty archiwalnych nagrań przemówień wielkich Polaków. Wszyscy bez wyjątku – pedagodzy, rodzice i uczniowie śpiewali takie hity jak „Ta sama chwila”, „Ale to już było” czy „Szczęśliwej drogi już czas”. Uroczystość przygotowała p. Anna Dorosz.

      


    Dzień Ziemi 2015

    Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi 2015, obchodzone pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła” w naszym liceum poświęcone były promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. W ramach akcji przeprowadzone zostały wystawy i akcje plakatowe, lekcje o tematyce związanej z tegorocznym hasłem Dnia Ziemi oraz konkurs plastyczny.

      


    Akcja Żonkil

    W dniu 19 kwietnia uczestniczyliśmy w Akcji Żonkile z Muzeum Historii Żydów Polskich. W tym dniu wolontariusze naszej szkoły, w ramach upamiętnienia 72 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim rozdawali mieszkańcom Warszawy oraz przyjezdnym ulotki oraz żonkile.

      


    72. rocznica wybuchu powstania z getcie warszawskim

    W czwartek, 16 kwietnia, o godz. 12 przed Pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie (ul. Gibalskiego 21) odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. W obchodach uczestniczył podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski, a także przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Fundacji Rodziny Nissenbaumów oraz delegacje podchorążych ze wszystkich szkół oficerskich w Polsce. W tej niezwykłej uroczystości połączonej z ekumeniczną modlitwą uczestniczyły również kl.IIB pod opieką p.Osypowicza i kl. ID pod opieka p. Kunowskiej.


    Dni Frankofonii

    Co roku, frankofoni i frankofile, czyli ci, którzy znają i kochają język francuski i związane z nim kultury, spotykają się z okazji Światowego Dnia Frankofonii, przypadającego 20 marca. Uczniowie XLV Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta obchodzili to święto 30 marca. Była to okazja do przybliżenia kultury krajów francuskojęzycznych oraz języka francuskiego. Licealiści przygotowali ciekawe prezentacje na różnorodne tematy. Przy dźwiękach Marsylianki usłyszeliśmy jakie jest pochodzenie i znaczenie symboli narodowych Francji. Mogliśmy się również dowiedzieć jak szeroko na świecie używany jest język francuski. Przypomnieliśmy sobie najważniejszych przedstawicieli polskiej emigracji we Francji - zarówno postacie historyczne jak i współczesne. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat wspólnych elementów w historii naszych krajów. Nasze apetyty pobudziła prezentacja na temat kuchni francuskiej połączona z degustacją serów. Ostatnim punktem programu były ciekawostki ze świata mody, wszystko to przy dźwiękach francuskiej muzyki.

    Dziękuję klasie 2d - grupie francuskiej za aktywny udział w organizacji Dnia Frankofonii w naszej szkole.

      


    Lekcja muzealna w Muzeum Ziemi

    W dniach 19 i 20 marca klasy o rozszerzonym profilu z geografii miały przyjemność wziąć udział w lekcjach muzealnych przeprowadzonych przez Muzeum Ziemi PAN. Lekcje przybliżyły uczniom podział skał i minerałów oraz przedstawione zostały skamieniałości przewodnie Zapraszamy no fotorelację do naszej galerii

      


    Mistrzostwa Dzielnicy Wola m. st. Warszawy

    W Mistrzostwach Dzielnicy Wola m. st. Warszawy dziewczęta naszej szkoły zajęły III miejsce w piłce koszykowej. Gratulujemy!

      


    Lekcja historii z Sejmie RP

    16 marca 2015 r. uczniowie klasy 2d oraz 2e zostali zaproszeni, przez Wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Rady Dzielnicy Wola - Bartłomieja Kubickiego, do zwiedzania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wraz z możliwością spotkania z Posłem na Sejm RP Michałem Szczerbą. Podczas wycieczki młodzież miała okazje zobaczyć: galerię Sali Posiedzeń Sejmu, hall główny (w tym makietę kompleksu budynków sejmowych, tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, czy też gablotę z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej, Korytarza Marszałkowskiego.

      


    Lekcja chemii w Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie

    W dniach 12 i 13 marca 2015 uczniowie klasy biologiczno-chemicznej byli uczestnikami zajęć laboratoryjnych w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie pt. "Chemiczna tęcza, czyli co wiemy o pH" Podczas 45 minut młodzieży naszej szkoły wyjaśnione zostało pojęcie pH. Młodzież dowiedziała się jakie indykatory mogą być stosowane w pracowni chemicznej, a także jakie w warunkach domowych (np. wywar z czerwonej kapusty). Uczniowie porównali barwy wskaźników w różnych roztworach i na tej podstawie określali odczyn roztworów. Stworzyli własną skalę pH na podstawie dostępnych produktów spożywczych i samodzielnie oceniali odczyn roztworu witaminy C.

    Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację. Kolejne zajęci przed nami!

      


    Maturzyści w Częstochowie

    Jak co roku, maturzyści pojechali do Częstochowy modlić się o szczęśliwą maturę i o dalsze dobre życie. 20 lutego przy cudnej pogodzie o 8.00 rano wyjechało na Jasną Górę 18 maturzystów pod opieką p. Kunowskiej i ks. Gorlewskiego. Wróciliśmy dopiero po 20.00 do Warszawy, ale szczęśliwi, że oddaliśmy się pod opiekę Maryi.

      


    Puchar Europy Kadetów w Judo - Follonica 2015

    W dniach 21 – 22 lutego w Follonice odbył się Puchar Europy Kadetów w Judo.

    Maciej Krogulski - uczeń naszej szkoły - zdobył brązowy medal w kategorii wagowej do 73 kg.

      
    Źródło: eju.net

    Gratulujemy!


    Dzień Patrona

    W dniu 11.02.2015 r. na trzeciej godzinie lekcyjnej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły- Romualda Traugutta. Uczniowie klasy 2D z gościnnym udziałem kolegów z klasy 1B i 1D zaprezentowali program artystyczny oparty na najważniejszych wydarzeniach związanych z wybuchem powstania styczniowego oraz powiązanych z nimi wątkach z biografii Romualda Traugutta. Występ zakończył się przepięknym wykonaniem pieśni „Miejcie nadzieję...” do słów Adama Asnyka- poety epoki oraz czołowego działacza w ruchu konspiracyjnym powstania styczniowego. Motto uroczystości stanowiły słowa poety:

    Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje
    I przechowywać ideałów czystość;
    Do nas należy dać im moc i zbroję,
    By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistości.

      


    Lekcja historii w Muzeum PRL-u

    Dnia 10.02. klasa 2 c z Panią Joanną Kamińską wybrała się na wycieczkę do Muzeum Prl-u na warszawskiej Pradze. Nie do końca minioną epokę utrwalili na kilku zdjęciach

      


    Lekcja muzealna w Muzeum Historii Żydów Polskich

    6 lutego klasa IID udała się pod opieką p.E.Kunowskiej do Muzeum Historii Żydów Polskich na interesującą lekcję „Te i tamte strony” muru getta – spojrzenia z getta i na getto. Zwiedzając fragment wystawy stałej poświęconej "Zagładzie", poznaliśmy realia życia codziennego w getcie warszawskim i zagłębiliśmy się w problematykę relacji polsko-żydowskich w czasie wojny.

      


    Lekcja muzealna z Muzeum Historii Żydów Polskich

    5 lutego kl.IIC i część kl. IIE wybrały się pod opieką p. E. Kunowskiej do Muzeum Historii Żydów Polskich na lekcję "Jak wszystko zmieniono w nic – o rozkwicie życia żydowskiego w II Rzeczypospolitej i o jego końcu". Były to bardzo ciekawe warsztaty nawiązujące do treści obejrzanych przez nas w galerii wystawy stałej "Na żydowskiej ulicy" (okres międzywojenny) i na początku galerii "Zagłada" (pierwsze miesiące II wojny światowej)". Pomogły nam zrozumieć m.in. to, jak odzyskanie niepodległości wpłynęło na kształtowanie się tożsamości żydowskiej w II Rzeczypospolitej.

      


    Mistrzostwa Dzielnicy Wola m. st. Warszawy

    W Mistrzostwach Dzielnicy Wola m. st. Warszawy chłopcy XLV LO zajeli III miejsce w piłce ręcznej. Gratulujemy!

      


    Uroczystości pod Krzyżem Traugutta

    Mimo ferii, prawdziwi miłośnicy historii z naszej szkoły (Weronika Szymańska z IIIA oraz Natalia Ryczywolska, Marta Rębecka, Marzena Rogala i Paweł Olszewski z ID) odpowiedzieli na zaproszenie Muzeum Niepodległości i stawili się pod Krzyżem Traugutta w 152 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na Apel Pamięci połączony ze złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów. Nie ma grobu Romuald Traugutt, patron naszej szkoły, ostatni przywódca Powstania Styczniowego, i czterej jego najbliżsi współpracownicy powieszeni na stokach Cytadeli 5 sierpnia 1864 roku. Miejsce ich stracenia jest dla nas miejscem czci.

      


    Jasełka szkolne

    W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich Jasełka przygotowane w tym roku szkolnym przez uczniów klasy IIA. 19 grudnia 2014 r. o godz. 11.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się wszyscy nauczyciele i uczniowie. Po raz kolejny przeżyliśmy historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami, a także sceną z filmu "Narodzenie".

      


    Lekcja muzealna na Zamku Królewskim

    W ramach realizacji programu szkoły, 10 grudnia 2014 r. klasa IID (podobnie jak inne klasy drugie) udała się na lekcję do Zamku Królewskiego. Zapoznała się z zasadami funkcjonowania Sejmu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Po lekcji mieliśmy niezwykłe szczęście zobaczyć niektóre apartamenty i Sale Sejmowe Zamku.

      


    Stypendium Prezesa Rady Ministrów

    24 listopada 2014 r. w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej.
    Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczali Mazowiecki Kurator Oświaty - Karol Semik oraz Mazowiecki Wicekurator Oświaty - Katarzyna Góralska.
    Wśród uhonorowanych znalazła się również uczennica naszej szkoły –Martyna Kucharska z klasy III D.

      


    Olimpiada Solidarności

    Do etapu wojewódzkiego drugiej edycji Olimpiady Solidarności – dwie dekady historii, która odbyła się 25 listopada przeszło dwóch uczniów. Adrian Regulski i Maksymilian Romanowicz.

      


    Maszt Wolności

    Maszt Wolności stanął na rondzie Zgrupowania AK „Radosław”. Wśród wielu szkół biorących udział, 10.11.2014 r., w tych doniosłych uroczystościach, było naszych 7 nauczycieli i 8 uczniów. Maszt ma 65 metrów i jest największy w kraju. To na nim będzie już zawsze powiewać polska flaga państwowa. Zawieszenie jej w przeddzień Święta Niepodległości zainaugurowało w stolicy obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach przy Maszcie Wolności wzięła udział prezydent Warszawy, Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz.

      


    Happy Halloween!

    On 30th October Mrs Grażyna Michalak together with the group 2B2 conducted an open lesson on Halloween Customs and Traditions. We admired the students’ creativity and knowledge about this festivity; moreover, we could watch an Internet presentation on Halloween origins and listen to some spooky stories!

      


    Odwiedzamy groby nauczycieli szkoły

    Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach spoczywają uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i walk o granice RP, ofiary przewrotu majowego, a także żołnierze polegli we wrześniu 1939 i ekshumowane ciała powstańców i osób cywilnych pogrzebanych na terenie miasta w czasie powstania warszawskiego. W alejach zasłużonych spoczywa wielu znanych aktorów i sportowców. Na tym cmentarzu spoczywa też nasza była polonistka p. Zofia Makowska i prawnuk Traugutta płk Andrzej Juszkiewicz. Krótką lekcję historii klasa ID dnia 6.11.2014r. odbyła w kwaterze "Ł", czyli kwaterze „Na Łączce”, gdzie pochowani zostali pomordowani przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945–56 tzw. Żołnierze Wyklęci.

      


    Odwiedzamy groby rodziny patrona

    Listopad jest miesiącem pamięci o zmarłych. Nie ma grobu PATRONA naszej szkoły, więc pamiętamy o grobie jego córek na Cmentarzu Powązkowskim. Będąc 5.11.2014 r. na dalekich Powązkach, przy okazji odwiedziliśmy groby różnych znanych osób, m.in. Ireny Sendlerowej, Bolesława Prusa, a nawet inżyniera Stanisława Kierbedzia, który latach 1859—64 zbudował kratownicowy most Aleksandrowski w Warszawie zwany później mostem Kierbedzia (zburzony w 1944; dziś Trasa W-Z).

      


    Spotkania z "żywym językiem angielskim"

    Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15-17 października 2014 w naszej szkole odbywały się warsztaty kulturowe pod patronatem AIESEC Uniwerytet Warszawski – „Enter your future”. Naszymi gośćmi byli Cecilia z Malezji, Ahmed z Egiptu, Josh z Nowej Zelandii oraz Michael z Indii. Uczniowie mieli niezwykła okazję zapoznania się z przedstawicielami innych kultur, ich obyczajami, stylem życia oraz językiem. Na zajęciach mogliśmy również obejrzeć ciekawe zdjęcia miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy. Zapraszamy do kącika języka angielskiego na relację in English! Oraz na fotorelację do naszej szkolnej galerii.

      


    Filmoteka Szkolna

    Po rocznej przerwie, nasza szkoła, ponownie bierze udział w edukacji filmowej Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w kinie Muranów. Wybrany cykl filmowy pt. „Między tekstami kultury”, jest dostosowany do podstawy programowej języka polskiego, ale także przydatny w nauczaniu historii, WOK, WOS i innych przedmiotów. Uczymy się oglądać kino niekomercyjne i ambitne. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja lub spotkanie z gościem. Po projekcji będzie można uczestniczyć w dyskusji. 24 października klasa 1d obejrzała film w reżyserii Woody Allena „Jej wysokość Afrodyta. Jest to błyskotliwa komedia, luźno inspirowana „Królem Edypem”.

      


    Warsztaty historyczne

    Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym uczniowie klasy 3 D uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Fundację Art i Kancelarię Senatu RP, tym razem tematem zajęć był immunitet.

      


    Warsztaty "Symfonia wolności"

    To już kolejny rok współpracy z Fundacją ART, tym razem uczniowie klasy 2D uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez fundację wraz z Muzeum Niepodległości pod tytułem "Symfonia wolności". To projekt edukacji obywatelskiej pokazujący wydarzenia oraz ludzi, których zaangażowanie i poświęcenie doprowadziło do odzyskania przez Polskę wolności po 1989 r. Warsztaty mają na celu wzbogacenie wiedzy o wydarzeniach XX wieku, które miało wpływ na dzisiejszy obraz Polski. Zajęcia miały także pobudzić młodzież do myślenia oraz zastanowienia nad tym, czym współcześnie jest patriotyzm i jak wiele zawdzięczamy ruchom okresu Solidarności w Polsce.

      


    Wycieczka geograficzna do Bełchatowa

    W dniu 9 października ochotnicy z klas o profilu z rozszerzoną geografią udali się na wycieczkę do największej kopalni odkrywkowej w Polsce. Mogliśmy na własne oczy obejrzeć ogrom prac górniczych i dowiedzieć się o funkconowaniu kopalni oraz elektrowni. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Grot Nagórzyckich, które powstały w yniku eksploatacji piasków wykorzystywanych do produkcji szkła. Na koniec dnia mogliśmy zobaczyć Błękitne Źródła w Rezerwacie Pilicy. Zapraszam na fotorelację w szkolnej galerii.

      


    Akcja wolontariacka

    W dniach 3-4 października 2014 r. odbyła się w całej Polsce XII społeczna edycja Zbiórki Żywności „Danone – Podziel się posiłkiem!", której celem jest walka z niedożywieniem dzieci w Polsce. W tych dniach ok. 30 000 wolontariuszy zbierało w marketach żywność, którą Banki Żywności rozdzielą teraz pomiędzy najbardziej potrzebujące dzieci w rejonach swego działania. Już kolejny rok nasze liceum do tej akcji włączyło się ochotnie w CH Targówek.

      


    Jubileusz 60-lecia

    26 września 2014 r. XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Warszawie obchodziło jubileusz 60-lecia powstania szkoły.

      

    Uroczystość oficjalna miała miejsce na stokach Cytadeli Warszawskiej pod krzyżem upamiętniającym śmierć Romualda Traugutta – patrona szkoły. Zaproszeni i obecni goście podkreślili rangę uroczystości: Pan Ryszard Kalisz - Poseł na Sejm RP, Pan Michał Szczerba - Poseł na Sejm RP, Pani Katarzyna Góralska - Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Pani Małgorzata Żuber-Zielicz – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady m. st. Warszawy, Pani Barbara Krępska - Naczelnik Wydziału Szkół Ponadgimnazjalnych i Kształcenia Ustawicznego Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola oraz Pan płk Wiesław Chrzanowski - Komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.

      

    Dla szkoły było to historyczne wydarzenie. Dotychczasowy sztandar został pożegnany z honorami wojskowymi, a społeczności szkolnej został przekazany nowy sztandar ufundowany przez darczyńców.
    W tej niecodziennej scenerii uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.

      

    W tej niecodziennej scenerii uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.

      

    Ale szkoła to nie budynki,
    Szkoła to uczniowie i nauczyciele,
    szkoła to więź między nimi,
    szkoła to wspólna praca, która łączy na całe życie.

    Na mocy zarządzenia dyrektora, Pani Agaty Pallasch, zasłużonym dla szkoły zostały wręczone złote znaczki „Liceum Romualda Traugutta”.

      

    Uroczystość zakończyła się koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Dowództwa Garnizonu Warszawa

      

    Po oficjalnych uroczystościach pod Krzyżem Traugutta przybyli goście zostali zaproszeni na część artystyczną, upamiętniającą historię powstania XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie. Zorganizowaniem apelu zajęli się uczniowie klas II i III oraz niezwykle uzdolniona wokalnie absolwentka naszego Liceum Magdalena Jelonek. Przygotowania przebiegały pod czujnym okiem pań profesor: Joanny Pliszki, Anny Dorosz i Magdaleny Lisieckiej. Przedstawienie zostało zaprezentowane w bardzo ciekawej formie. Stanowiło kolaż słowno-muzyczno- taneczny. Scenariusz, napisany przez panią profesor Elżbietę Zakrzyńską, obejmował treści historyczne, pieśni oraz układ choreograficzny, podkreślający umiejętności taneczne uczniów. Historia Traugutta, wpleciona w ciąg przełomowych wydarzeń dziejowych, zachowana w pamięci oraz utrwalona na archiwalnych zdjęciach, nabrała kolorytu dzięki oprawie muzycznej i wyjątkowemu wykonaniu. Młodzież z nieukrywanym wzruszeniem śpiewała pieśni: Jacka Kaczmarskiego („Mury”), Katarzyny Sobczyk („Mały Książę”), Anny Jantar („ Radość najpiękniejszych lat”), utwory zespołów: Lombard („Przeżyj to sam”), Czerwonych Gitar („Tak bardzo się starałem”), Scorpions („Wind of Change”). Tak, jak to w życiu szkoły bywa, dawna tradycja miesza się ze współczesnością, tak i w naszym przedstawieniu mogliśmy podziwiać zarówno klasyczne, utrzymane w dostojnym rytmie wykonanie poloneza, jak i współczesną improwizację układu breakdance. Możemy śmiało stwierdzić, iż występ naszych uczniów bardzo podobał się zgromadzonej publiczności i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

      

    Na zakończenie występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a pani dyrektor Agata Pallasch podziękowała uczniom za wspaniały występ.

    Piknik Trauguttowski - 60-lecie XLV Liceum Ogólnokształcącego
    im R. Traugutta

    Drugi dzień obchodów uroczystości 60-ciolecia szkoły stał pod znakiem wielu atrakcji dla uczniów i absolwentów jak również pod znakiem PCK.

    O godzinie 10:00 rozpoczął się turniej o Puchar Dyrektora Szkoły. Uczestniczyły w nim nie tylko drużyny ze szkoły, a wśród niech członkowie krwiodawców z PCK. Oprócz nich w turnieju brały udział 3 drużyny złożone z krwiodawców zrzeszonych w klubach przy Zarządzie Rejonowym Warszawa Południe:   

  • Klub Dawców Krwi przy Biurze Ochrony Rządu „BOROWIK,   
  • Klub Dawców Krwi Dar Serca,   
  • Klub Dawców Krwi PGNiG Termika S.A.

    Turniej prowadzili sędziowie pierwszoligowi, którzy są absolwentami XLV LO, a pierwsze kopnięcie w finałowym meczu wykonała Pani Dyrektor XLV LO. Zwycięskim zespołem okazał się Klub Dawców Krwi przy Biurze Ochrony Rządu „BOROWIK, przez XLV LO, oraz Klubem Dawców Krwi Dar Serca.
    Na parkingu szkolnym odbyła się zbiórka krwi, gdzie przyjechał autokar Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Saskiej Kempy. Krew oddało ok. 15 osób w tym Dyrektor szkoły Agata Pallasch.
    Odbył się również konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu. Nagrody ufundował Prezes PCK Zarządu Rejonowego Włodzimierz Warwas.
    Uczennice ze szkolnego koła PCK zorganizowały dla najmłodszych dzieci gry i zabawy. Można było pomalować, poskakać na skakance, były gry i zabawy, każdy mógł zamówić dmuchany balon w kształcie ulubionego zwierzątka. Każdy maluch miał pomalowaną twarz z ulubionym motywem lub postać z bajki.
    Grupa wolontariuszy za szkolnego koła PCK przeprowadziła pokaz pierwszej pomocy, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
    Pokaz pierwszej pomocy w nagłych zagrożeniach życia był wspierany przez ważne dla nas wszystkich szkolenie i instruktarz jak badać piersi w ramach profilaktyki raka piersi.
    Pluton specjalny Straży Granicznej wraz ze sklepem Cytadela zorganizowała strzelnicę oraz pokazy broni REPLIKA SG. Zainteresowane osoby mogły postrzelać do tarczy z broni, pod okiem instruktorów.
    Grupa Rekonstrukcyjna Wojska Polskiego przedstawiło broń i umundurowanie jakie nosili nasi żołnierze w Afganistanie
    Żandarmeria Wojskowa zaprezentowała symulator jazdy samochodem.

    Monografia

    Z okazji 60-lecia szkoły wydano Monografię.


    Śladami patrona

    Niezwykle sprawnie przebiegało w tym roku zapoznawanie klas pierwszych z postacią Patrona naszej szkoły. Po lekcjach, na których poznaliśmy najważniejsze szczegóły z życia Romualda Traugutta, każda klasa przeszła "WARSZAWSKIM SZLAKIEM TRAUGUTTA"- od Placu Trzech Krzyży poprzez różne miejsca, w których przebywał ostatnie pół roku swego życia, aż do punktu stracenia w dniu 5 sierpnia 1864r.

      

    12 września przy pięknej pogodzie odbyła sie wycieczka klasy ID z wychowawcą p. Michałem Osypowiczem (zdjęcie zrobiono w miejscu, gdzie stała kamienica, w której mieszkał Traugutt)

      

    16 września mocno wydłużoną wycieczkę miała klasa IB z wychowawczynią p. Magdą Sakowicz. Pięknym gestem klasa ofiarowała na grób córek Traugutta wiązankę i duży znicz.

      

    19 września pod opieką wychowawcy p. Piotra Szklanego w prawdziwie upalny dzień odbyła wycieczkę klasa IA.

      

    Pierwszego dnia jesieni i przy jesiennej pogodzie przeszła trasą Traugutta klasa IC pod opieką wychowawczyni p. Anny Dorosz.


    Gra edukacyjna

    5 września uczniowie klasy 3E uczestniczyli w "Grze edukacyjnej z okazji 25 rocznicy działalności Senatu RP".
    Jej zadaniem było poznanie procesu legislacyjnego w naszym kraju, a jej finałem była wizyta w parlamencie.

      


    Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

    1.09 Kolejne zastępy Trauguttowców powitały rok szkolny. Ten uroczysty dzień uświetniło przedstawienie zorganizowane przez klasę 2C i prof Zahorodną.

      


    Starsze