dziennik Kalendarz Rekrutacja kontakt Galeria Poczta
Z życia szkoły


    Wolontariusze są niezmordowani, nawet myśląc o wakacjach, mają serce otwarte dla bliźnich. 6 czerwca 2014r. spakowaliśmy ok. 20 kg makulatury i przy pomocy p. Pucko zawieźliśmy ją na misje, na budowę studni w Sudanie. Przy pomocy p. Jemielity natomiast wywieźliśmy kilka wielkich worków z korkami dla Stasia Salacha. Wdzięczność jego rodziców i nadzieja na protezy, które zastąpią mu rączki, jest ogromna.

  

„Piknik z Tatą” w Lesie Bielańskim zorganizowany 22 czerwca 2014r. przez Dobre Miejsce odbył się przy aktywnym udziale naszych uczniów z IIA i IIB. Było mocne, ewangelizacyjne przesłanie i kołysząca muzyka. Mimo kapryśnej pogody był to czas udanego rodzinnego wypoczynku. Mnóstwo atrakcji dla Małych i Dużych.

  

24 czerwca 2014r.p. Małgosia Lewicka z Fundacji ŚWIAT NA TAK zrobiła wolontariuszom super szkolenie. Bardzo zachęciło nas to do ofiarnej pracy w następnym roku.

    Talent Woli 2014

  

  


    Jak co roku, nasza szkoła we wtorek 10 czerwca 2014 r. od godz. 12.30, wzięła udział w Literackiej Mapie Warszawy. Pomysłodawcą i realizatorem tego happeningu ulicznego, organizowanego od 2008 r., jest Artur Wolski oraz jego grupa Entropii Słowa. W tym roku obchodzimy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, była więc doskonała okazja, by nie tylko przypomnieć sobie miejsca krwawych walk, ale przede wszystkim zaznaczyć miejsca, w których powstawały niezapomniane dzieła pisarzy, poetów, dramaturgów. Nasza szkoła wyznaczyła sobie miejsce, w którym w latach 1944- 1947 był grób powstańczy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przy jego grobie na dziedzińcu Pałacu Jabłonowskich przedstawiciele klasy ID czytali poezję tego niezwykłego poety i żołnierza AK. Potem od 14.00 do 16.00 w Kinie Atlantic, odbyło się spotkanie z twórcami filmu „Miasto44” m.in. Jankiem Komasą, Anną Próchniak, Józefem Pawłowskim, Antonim Królikowskim, Dorotą Roqueplo, Michałem Kwiecińskim oraz prezentacja trailera i materiałów z planu zdjęciowego tegoż filmu.

  


    Dnia 4 czerwca uczniowie klasy 2D brali udział w warsztatach „Prawa i obowiązki jednostki w państwie demokratycznym". Zajęcia zorganizowała Fundacja ART wraz z Kancelarią Senatu RP. Podczas warsztatów uczniowie poznawali prawa i obowiązki obywatela Rzeczpospolitej.

  


    Od ponad stu lat film jest istotnym elementem współczesnej kultury. Celem Filmoteki Szkolnej jest włączenie wiedzy o filmie do edukacji szkolnej. 31 maja uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli, w ramach projektu Filmoteka Szkolna, w warsztatach operatorskich i montażowych, organizowanych w siedzibie Warszawskiej Szkoły Filmowej, przy ul. gen. Zajączka 7. Podczas zajęć odbywających się w trakcie jednego dnia weekendowego w godzinach 10:00 – 18:00, uczestnicy zrealizowali krótkie etiudy filmowe.

  


    „Byłem jak lipy szelest,
na imię mi było Krzysztof”

„Rodzicom” K.K.Baczyński

    W tym roku nasza szkoła - XLV LO im. Romualda Traugutta - po raz kolejny bierze udział w happeningu literackim - Entropia Słowa. Literacka Mapa Warszawy. Tegoroczne spotkanie poświęcone jest 70. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Happening zakończy się spotkaniem w Kinie Atlantic z twórcami filmu „Miasto 44”.

10 czerwca od godziny 12.30 do 13.30 klasa I d będzie recytowała wybrane wiersze K.K. Baczyńskiego na dziedzińcu Pałacu Jabłonowskich – miejscu pierwszego grobu poety.


    Wolontariuszy nam przybywa. Robimy małe, ciche, ale skuteczne akcje.
-28 stycznia 4 dziewczyny razem z Fundacją "Nakarm głodnego" wzięły udział w zbieraniu pieniążków dla głodnych dzieci na Hali Kopińskiej na Ochocie. Dzięki hojności wielu ludzi, niektóre głodne dzieci w Polsce będą miały dofinansowane lub całkowicie wykupione obiady w szkołach.
-Oskar z ID przez kilka tygodni dzielnie pomagał starszym paniom mieszkającym w poblizu naszej szkoły. Starsza ma 97 lat, a młodsza złamała rękę. Dzięki Oskarowi dały sobie jakoś radę.
-Na podziw zasługują 4 osoby z IIA, które - mimo silnego wiatru i deszczu-niosły pomoc w niedzielę 16 marca 2014r. od godz.7.30 przy organizacji biegów Z BIEGIEM NATURY w Lesie Młocińskim
-14 maja już po raz dziewiąty duża grupa wolonatriuszy pomagała przy wysyłce biuletynów misyjnych w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym
-23 maja 17 osób z klas IA,IB,ID i IID uczestniczyło w warszatach "Jak pomóc niewidomemu" w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Siostra Miristella skutecznie zachęciła też niektorych do pomocy wakacyjnej w Laskach. Może ktoś z Was pojedzie z nami?

  


    29 maja 2014 roku gościliśmy, w ramach przedsięwzięcia Spotkania Młodzieży ze Sprawiedliwymi, naszych skromnych progach "Sprawiedliwą wśród Narodów Świata"
Spotkania Młodzieży ze Sprawiedliwymi - to przedsięwzięcie organizowanym w roku szkolnym 2013/2014 przez Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Zarząd Główny w Warszawie pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Głównym celem spotkań było przekazanie młodzieży idei Sprawiedliwych i wiedzy na temat historii Polski z okresu okupacji oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec innych narodowości.

     


    W weekend 17-18 maja po raz czwarty odbyły się warsztaty w Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu Miastonauci. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nich już po raz czwarty. Ideą warsztatów jest poszukiwanie nowych innowacyjnych rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej osobom starszym. Na warsztatach licealiści wraz z seniorami spotykają się z ekspertami z różnych dziedzin i wspólnie zastanawiają się jak uczynić miasto bardziej przyjaznym dla jego mieszkańców.

     


    "verba docent, exempla trahunt"

Jak mówi stara łacińska maksyma "słowa uczą, przykłady pociągają", bierzmy przykład z Izy Ignaciuk i Magdy Rembelskiej uczennic klasy 3C, które w tym roku zdobyły indeks najstarszego polskiego uniwersytetu - Jagiellonki, podczas organizowanego przez nią konkursu 650 lecia jej istnienia. Gratulujemy

  


    27 kwietnia uczniowie dwóch klas 2D i 2E uczestniczyli w lekcji archiwalnej pt. "Konstytucja 3 Maja" w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Uczestnicy poznali historię obrad Sejmu Czteroletniego, największe postacie tego okresu oraz sam dokument naszej najważniejszej Konstytucji w historii.

     


    Na różne sposoby przygotowywali się Polacy do kanonizacji naszego wielkiego Rodaka- papieża Jana PawłaII. W szkołach- najczęściej były to akademie. My odliczaliśmy miesiące i dni zrywając codziennie kartki kalendarza.

  


    2 kwietnia 2014 roku odbyła się XI edycja Ogólnopolskiego projektu „Dzień przedsiębiorczości”, organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

W tym roku uczniowie z klasy I a wzięli udział w praktykach w wybranych przedsiębiorstwach. Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:
 odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,
 zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
 pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
 doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
 zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.


  

    Uczniowie odbywali praktyki w różnych firmach/instytucjach w Warszawie (Muzeum Narodowe, Centrum Nauki Kopernik, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, sklepy, zakłady produkcyjne, usługowe).Byli bardzo zaangażowani i wykonywali proste czynności w wybranych stanowiskach pracy.

Składamy serdeczne podziękowania uczestnikom oraz wszystkim firmom i instytucjom, które przyjęły naszych uczniów.

Natalia Biała, Piotr Szklany


    Zainteresowanie z jakim spotkał się poprzedni wykład Pana Michała Kopczyńskiego, zainspirował mnie, by zaprosić kolejnego historyka. 3 kwietnia prof. IH PAN Zbigniew Romek przedstawił naszym uczniom historię okresu PRL-u, a dokładnie tematem wykładu była "Cenzura i Propaganda czasów PRL". Chcę nadmienić, iż Pan Zbigniew Romek jest absolwentem naszego liceum.

  


    28 marca 10 uczniów z klasy IIIA i IIIB udali się pod opieką p. Kunowskiej na pielgrzymkę na Jasną Górę. To tu, w jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym, przyjezdżają każdego roku tysiace młodych prosząc o łaskę dobrego rozeznania swojej drogi życiowej i o szczęśliwą maturę. W tym roku byliśmy wyjątkowo długo- zostaliśmy na Apelu Jasnogórskim i częściowo nawet na nocnym czuwaniu. Wróciliśmy do Warszawy w sobotę rano.

  


    27 marca uczniowie z dwóch klas 2D i 2E uczestniczyli w warsztatach "Młodzi w demokracji&", warsztaty odbywały się w Sejmie. Mam nadzieję, że uczestnictwo w nich pozwoliło poznać zasady panujące w polskiej polityce, poznać i zrozumieć czym jest polityka czym się rządzi "od środka".

  


    W dniach 6-8 marca w Pałacu Kultury i Nauki odbył się XXI Międzynarodowy Salon Edukacyjny zorganizowany przez "Perspektywy". Co roku salon odwiedzają tysiące gimnazjalistów, którzy są zainteresowani wyborem szkoły ponadgimnazjalnej oraz chcą jak najlepiej zdać egzamin gimnazjalny. Zapraszamy do szkolnej galerii na fotorelację

  


Pierwsze dni ferii zimowych uczniowie naszego LO spędzili w szkole. Głównym powodem był organizowany przez szkolnego opiekuna koła PCK, kurs pierwszej pomocy.

  

W kursie uczestniczyło 13 osób i wszystkie go ukończyły. Był to podstawowy kurs pierwszej pomocy w wymiarze 16 godzin. Zajęcia obejmowały podstawowe informacje o Polskim Czerwonym Krzyżu, teorie, ćwiczenia praktyczne. Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie pierwszą pomocą i wykazywali wielkie zaangażowanie. Każdy uczestnik kursu otrzyma Unijny Certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.

Kurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Kolejna grupa jest już zwarta i gotowa by przystąpić do kolejnego kursu. Zapraszamy do szkolnej galerii na fotorelację

Opiekun szkolnego koła PCK
Piotr Szklany

    Historia to nie tylko daty i suche fakty, to próbował udowodnić podczas swojego krótkiego wykładu dla uczniów 2 D w dniu dzisiejszym dr hab. prof. UW Michał Kopczyński. Tematem wykładu były „Wynalazki i wynalazczość na przestrzeni dziejów”. Mam nadzieję, że zainteresowanie z jakim spotkał się wykład Pana Kopczyńskiego pozwoli w najbliższej przyszłości zawiązać współpracę z Instytutem Historycznym UW i nie skończy się na tej jednej wizycie.

  


    Pomimo bardzo zimowej aury i mrozu ponad 20 stopni, całkiem spora była delegacja naszej szkoły na Uroczystości 151 rocznicy Powstania Styczniowego (siedmioro uczniów z p. Pucko i p. Kunowską). 25 stycznia godz. 13.00 odbył się Uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod Krzyżem patrona naszej szkoły Romualda Traugutta przy forcie Legionów Cytadeli Warszawskiej.

     


    Na na misjach pracuje 130 polskich salezjanów w 42 krajach i 35 polskich salezjanek w 15 krajach świata. Każdego roku kilkadziesiąt młodych wolontariuszy wyjeżdza do nich z pomocą. Wszystkim im (a także zainteresowynym sprawą misji) trzeba wysłać "świeże" wiadomości z Polski, więc pomagamy przy pakowaniu i wysyłce "Biuletynów misyjnych". To wspaniała praca, a w dodatku zdarza nam się spotkać najprawdziwszych misjonarzy.

  


      22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się pod hasłem "Na ratunek". Fundacja zbierała pieniądze na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej i - podobnie jak w zeszłym roku - na rzecz "godnej opieki medycznej seniorów".Mimo deszczu, chłodu i niesprzyjajacej pogody kilkudziesięciu wolontariuszy z naszej szkoły "grało" 12 stycznia 2014r. w Wielkiej Orkiestrze.

  


      Spektakl alumnów Seminaium Praskiego "Za 5 godzin zobaczę Jezusa" przygotowany pod opieką aktora Jerzego Zelnika, to autentyczny dziennik Jacques'a Fescha pisany w więzieniu dla sześcioletniej córeczki Weroniki, obrazujący jego głębokie nawrócenie jakie dokonało się podczas trzy i pół letniego pobytu. Wstrząsająca historia, a grupa uczniów naszego liceum, która się na to przedstawienie wybrała była wspaniała.

  


      10 stycznia br. w naszym Liceum odbył się pierwszy etap konkursu "25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce". Spośród 42 uczestników z kilku mazowieckich szkół, do kolejnego etapu zakwalifikowała się trójka uczniów w tym dwie uczennice z naszego liceum, Martyna i Kasia z 2D.
Gratulujeny!

  


      19 grudnia gdy już wszyscy myśleli o świętach, klasa 2C ambitnie wybrała się do Muzeum Ziemi. W ramach swojego rozszerzonego programu z geografii, zbierali informacje na temat skamieniałości przewodnich oraz er i okresów geologicznych Ziemi.

     


      IE miała wyjątkowy spacer po Powązkach Wojskowych- najpierw odnaleźliśmy grób płk. Andrzeja Juszkiewicza prawnuka Romualda Traugutta wspierającego i kultywującego działania patriotyczne Powstania Styczniowego, uczestnika II wojny światowej, a później grób naszej wieloletniej nauczycielki p. Zofii Makowskiej.

  


      Zawitaliśmy w drużynie SZLACHETNEJ PACZKI. Akcja była nieprzeciętna ale i cel nadzwyczaj ważny. 10 paczek, które otrzymała wybrana przez nas wielodzietna rodzina z Grodziska Mazowieckiego to coś więcej niż prezent, to był wyraz prawdziwej miłości części uczniów naszej szkoły i ich rodziców, po to, aby ta rodzina uwierzyła w siebie, zobaczyła, że nie jest sama ze swoimi problemami na świecie. DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy się w tę akcję włączyli.

     


      5 grudnia 2013 roku pięcioro uczniów naszego liceum wzięło udział w Konkursie Poetycko-Muzycznym "Co nam w duszy gra" zorganizowanym w Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Dwie uczennice zostały wyróżnione za wykonanie piosenek w języku angielskim: Kasia Michalak z kl. IID - "The Power of Love" oraz Ala Rogala z kl. IB - "Cough Syrop".


KONKURS LEKSYKALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
"THE MASTER OF VOCABULARY"

      12 grudnia 2013 roku odbył się konkurs leksykalny z języka angielskiego dla wszystkich zainteresowanych uczniów z klas I - III naszego liceum. W konkursie wzięło udział 60 osób. Poniżej lista uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z konkursowymi zadaniami.

Laureaci
1Kapusta Krystyna kl. 2B89 pkt
1Skalska Paulina kl. 2B 89 pkt
2Radzio Michał kl. 3B83 pkt
3Dołbniak Rafał kl. 3B82 pkt
Uczniowie, którzy zdobyli ponad 70 pkt:
4Mirecki Franciszek kl. 1A 78 pkt
5Chlewicki Kamil kl. 3A 74 pkt
6Waliszewski Michał kl. 3A73 pkt
7Rogala Alicja kl. 1B72 pkt
8Grzelak Piotr kl. 3A71 pkt


      29 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki organizowane przez Samorząd Uczniowski. Można było wziąć udział w laniu wosku, losowaniu imion ukochanego i innych tradycyjnych wróżbach andrzejkowych. Dajcie znać jak coś się spełni :)

  


      Jak najlepiej poznać historię i znaczenie Sejmu dla naszej ojczyzny? Uczestnicząc w lekcji na Zamku Królewskim w Warszawie. Wszystkie klasy drugie w tym roku szkolnym właśnie w ten sposób poznawały zasady pracy Sejmu, poznając historię tej izby oraz wcielając się w rolę posłów.

  


      18 listopada przy grobie Alojzy Traugutówny, wielu innych zasłużonych Polaków na dalekiej części Starych Powązek, a także przy grobie Bolesława Prusa była klasa IA

  


      Słowa Józefa Piłsudskiego "Ojczyzna to pamięć i groby" oznaczają pamięć o wydarzeniach minionych czasów, a groby to miejsca spoczynku uczestników tych wydarzeń.Zrozumiała to dobrze 8.11.2013r. klasa ID wędrując po najstarszej części Starych Powązek, a zdjęcie zrobiła sobie przy grobie pięciu ofiar starć manifestacji politycznej z 27 lutego 1861 roku.

  


      04 grudnia 2012 r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej.
      blisko 400 najlepszym uczniom stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczali Mazowiecki Kurator Oświaty - Karol Semik oraz przedstawiciel Kuratora Oświaty
      Wśród uhonorowanych znalazł się również uczeń naszej szkoły – Marcin Zujko z klasy IIIc. Przypomnijmy, że stypendium Prezesa Rady Ministrów może otrzymać uczeń z najwyższą średnią ocen w danej szkole ponadgimnazjalnej, przejawiający szczególne predyspozycje do jednego z przedmiotów i uzyskujący z niego wybitne wyniki, a w pozostałych dziedzinach uzyskujący przynajmniej dobre rezultaty.

Gratulujemy!

     


Zaproszenie

W sobotę 7 grudnia o godzinie 10-tej zapraszamy na wspólne oglądanie filmu „To właśnie miłość”.
W świątecznej atmosferze porozmawiamy o radościach i smutkach w naszym życiu. Spotykamy się w sali nr 23.
„Coś” słodkiego mile widziane


Nie ma lepszego filmu świątecznego niż „To właśnie miłość”!!!

Zapraszają: Monika Maślana, Iwona Dąbska-Kluska, Joanna Pliszka i Justyna Zahorodna


W kameralnym gronie reprezentacja maturzystów z naszej szkoły 16 listopada wybrała się na pielgrzymkę do Częstochowy, aby przed cudownym obrazem prosić o pomoc w zdaniu egzaminu i w swoich osobistych intencjach. W pielgrzymce brały udział uczennice klasy III c oraz katecheta, p. Marcin Pietraszko. Na Jasnej Górze uczestniczyliśmy we Mszy świętej przy ołtarzu św. Barbary, zwiedziliśmy skarbiec i muzeum klasztorne oraz modliliśmy się przed ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej.

  


4th November
Performance "Dr Jekyll and Mr Hyde"
at Studio Buffo

A group of students from classes 1Ba, 2BCa and 3B went to Studio Buffo to see an English language performance called "Dr Jekyll and Mr Hyde". It is an adaptation of a novella written by the Scottish author Robert Louis Stevenson.

The title character, dr Jekyll, can change from being a good person to being an evil person, Mr Hyde, by drinking a special drug. Dr Jekyll's old friend, a lawyer named Utterson, unaware of this situation is trying to discover the identity of Hyde.

At first, everything seems to be quite simple to the audience - because of chemicals Jekyll's personality splits between the good and the bad. In fact, the problem is more complex...

The performance does not give answers, it rather offers questions. It invokes the imagination and curiosity of young audience members.

  



Dnia 4 listopada 2013 odbyła się akcja zbiórki krwi. Po raz pierwszy była zorganizowana na terenie szkoły. Zbiórka krwi została poprzedzona prelekcjami na temat krwiodawstwa podczas lekcjach wychowawczych w klasach trzecich, wcześniej uzgodnionych w Dyrektorem szkoły oraz wychowawcami klas.

Podczas spotkań dowiedzieli się wszystkiego o krwiodawstwie i kto może zostać krwiodawcą. Swoje uczestnictwo w akcji zbiórki krwi zadeklarowało ok. 43 osoby. W dniu akcji od rana uczniowie pomagali pielęgniarkom z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rozstawić potrzebny sprzęt po czym przystąpili do rejestracji. Do akcji przystąpiło 37 osób z czego krew oddało 12 uczniów oraz trzech nauczycieli w tym Dyrektor szkoły. Spora ilość osób nie mogła oddać krwi ze względów zdrowotnych. Wiele osób miało zły poziom hemoglobiny we krwi, słabo widoczne żyły i inne stany chorobowe.

  



Podczas akcji odbyła się akcja profilaktyczna, uświadamiająca uczniom przyczyny, z powodu których nie mogli oddać w tym dniu krwi. Dzięki temu uzyskali wiedzę i wskazówki w jaki sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe by móc oddać krew przy okazji kolejnej akcji zaplanowanej na 13 stycznia 2014r.

Zapraszamy do galerii szkolnej na fotorelację


      Klasa IIA, realizując program religioznawczy, 29 października 2013r. odbyła spacer po obu warszawskich cmentarzach ewangelickich.Odwiedziliśmy groby Żeromskiego, Kronenberga, Ulrychów, Wedlów, a zdjęcie zrobiliśmy przy grobie lubianej przez wszystkich aktorce Gabrieli Kownackiej.


  


Nieco inaczej wyglądała wycieczka warszawskim szlakiem patrona szkoły Romualda Traugutta klasy IC i ID 10 października 2013r. Celem, jak zwykle,było poznanie ostatniego roku Jego życia i okoliczności śmierci. Po udanej zbiórce na śliczną wiązankę, modlitwą przy grobie córek Traugutta rozpoczęliśmy dalszą długą wędrówkę.

Klasa IB 22 października 2013r. rozpoczęła wycieczkę śladami Traugutta od adresu, który każdemu z nas jest bardzo bliski. Na Smolnej 5 znajdowała się kamienica, w której przez pół roku ukrywał się dyktator powstania. Niestety, dziś stoi tam tylko pamiątkowy kamień.

  
  


Wolontariat dwoi się i troi. Zaczęliśmy we wrześniu od pomocy w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym( to nasza stała "działka"). Potem była akcja "Podziel się posiłkiem",pomoc Stowarzyszeniu Mieszkańców Muranów w pikniku dla dzieci pt."Umówiłem się z nią na Muranowie". Już pieć wolontariuszek pomaga odrabiać lekcje dzieciakom w socjoterapeutycznej świetlicy przy ul. Żytniej 1A. Ostatnio udało się nam zebrać na rzecz akcji "Szczęśliwe dziecko z pełnym brzuszkiem" 107,57zł Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili. W najbliższych planach mamy zbiórkę makulatury na misje i dalszą współpracę z Fundacją "Bardziej być", a już za 2 miesiące WOŚP. Pomożecie???? CZEKAMY!

  


Ogólnopolski Tydzień Kariery 2013

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2013 w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Warszawie zorganizowano warsztaty dla uczniów klas trzecich, na które zaproszono doradcę zawodowego Ewę Kulawińską z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Warszawie. Hasło przewodnie tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2013 brzmi "Odkryj talenty swojego dziecka". Warsztaty odbywały się w dniach 16-17 październik 2013r. na terenie szkoły. Uczestniczyły w nich cztery klasy maturalne, które podczas spotkania z doradcą zawodowym mogły dowiedzieć się jak szukać pracy, jak się poruszać po aktualnym rynku pracy, a także jakich pracowników poszukują pracodawcy. Oprócz tego młodzież dowiedziała się jak prawidłowo zaprezentować się pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej i że warto pracować nad swoją autoprezentacją. Uczniowie z zaangażowaniem wsłuchiwali się w treści przekazywane przez doradcę zawodowego i chętnie zadawali pytania dotyczące rynku pracy i prawidłowej prezentacji. Uczniowie wspólnie stwierdzili, że na aktualnym rynku pracy bardzo ważne są umiejętności, nad którymi trzeba pracować nieustannie i ciągle poszerzać ich wachlarz. Istotną rolę pełnią też nasze talenty, zamiłowania, hobby, które równie mocno jak umiejętności mogą być przydatne w kształtowaniu swojej kariery zawodowej.

  

Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2013 uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertami pracy, które zaprezentowane były przez pośredników pracy Urszulę Sajkiewicz- Mokhtari i Martę Sadowską reprezentujące Młodzieżowe Biuro Pracy OHP w Warszawie. Pośrednicy pracy bardzo chętnie udzielali odpowiedzi na wszelkie pytania młodych ludzi, aby jak najdokładniej rozwiać wszelkie ich wątpliwości. Młodzież coraz chętniej podejmuje prace zarobkowe, bo jak twierdzą daje im to możliwość przede wszystkim zdobycia doświadczenia, poznania specyfiki pracy w konkretnym zawodzie, a także pozwala budować poczucie pewności siebie, zaradności, pracowitości, a to są dzisiejszych pracodawców.

Stoisko z ofertami pracy, jak i warsztaty z doradcą zawodowym cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony młodzieży.

  


MAKE IT POSSIBLE
WORKSHOPS IN ENGLISH
30.09 - 04.10.2013

Between 30th September and 4th October in our school, two foreign students, Salome from Georgia and Daniel from Colombia, carried out workshops in English within the Make It Possible educational project worked out by AIESEC organisation. Eighteen groups of our students took part in these classes.

In the first part of the workshop, Salome and Daniel told us about their countries: their history, geography, traditions, tourists attractions and cuisine. Their presentations included a lot of wonderful colourful photos and films.

Georgia

  


Columbia

  


In the second part, the students shortly described global social and environmental problems and presented the 8 UN Millennium Development Goals adopted on 8th September 2000 in New York by 189 world leaders.

  


These key objectives should be achieved by 2015.

Some of our students (it's a pity that only few!) had very interesting ideas how to accomplish that and expressed their opinions in perfect English. Congratulations!



Historii można uczyć się z podręczników, książek czy zdobywając dane w internecie ale również można iść do kina na dobry film. 10 października uczniowie klas 2D i 2E w Cinema City obejrzeli najnowsze dzieło Andrzeja Wajdy "Wałęsa człowiek z nadziei".

  


W dniu 10 października 2013 r. w auli XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta przy ul. Miłej 26 odbył się Wolski Dzień Edukacji Narodowej.

W uroczystości udział wzięli: Pan Aleksander Pociej – Senator RP, Pan Michał Szczerba – Poseł na Sejm RP, Pani Małgorzata Żuber - Zielicz – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st. Warszawy, Pan Michał Czaykowski – Przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy, Pan Włodzimierz Paszyński – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Pani Beata Murawska – Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Pani Urszula Kierzkowska – Burmistrz Dzielnicy Wola i Zastępcy Burmistrza – Pani Grażyna Orzechowska – Mikulska, Pan Artur Wołczacki oraz Radni Dzielnicy Wola: Pan Wojciech Bartnik i Pan Piotr Milowański. dzienken20143.jpg

  


7 października br uczniowie klasy 2D uczestniczyli w pierwszych zajęciach „Szkoły Dialogu". Jest to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, i gospodarczy naszego kraju.
Pierwsze spotkanie miało przybliżyć naszym uczniom przeszłość narodu żydowskiego, dlatego też te warsztaty przeprowadzone były na warszawskim cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej. Jest niezwykle ważne, aby młodzież znała historię narodu żydowskiego, która jest nieodłączną częścią kultury i historii Polski. Jestem przekonany, iż jest to szczególnie istotne w społeczeństwie otwartym, coraz bardziej wielokulturowym, w którym ciągle jednak zdarzają się uprzedzenia i fałszywe stereotypy. Mam nadzieję, że te warsztaty choć przybliżą , że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci.

  
  


27 września, klasy trzecie, wybrały się na wycieczkę fakultatywną do "Domu spotkań z Historią". Podczas wycieczki uczęszczaliśmy na wykładzie o czasach w PRL'u – „Marzec 68”, który okazał się bardzo interesujący, poznaliśmy ciekawe fakty dotyczące tamtych czasów oraz dowiedzieliśmy się jacy w tamtych latach studenci walczyli o swoje prawa i o kulturę Polską. Następnie po wykładzie udaliśmy się na grę terenową. Byliśmy podzieleni na kilka grup, każda grupa miała swojego przedstawiciela który był 'pionkiem'. Pan który prowadził grę opowiadał nam krótką historyjkę związku z polem na którym stanęliśmy. Wycieczkę można zaliczyć do udanej i zachęcającej do dalszego czytania o czasach PRL'u.

Ola 3c

  


Dnia 20 września po trzeciej godzinie lekcyjnej, cała klasa 1B pojechała do lasu, na "Sprzątanie Świata". Jak to młodzież, na samym początku, wszyscy troche narzekali. Kiedy wyszliśmy z tramwaju i poszliśmy do tego lasku, wszystkie pary (o dziwo) z entuzjazmem pobiegły zbierać śmieci. Wiele osób było zaskoczone, co można w takim zwyczajnym lesie znaleźć! Oprócz wielu butelek, niektórzy znajdowali buty, ubrania, a nawet monitor od komputera! Naprawdę warto czasem poświęcić te głupie 15/30 minut życia, żeby pomóc tej naturze! Poza tym, nikt sie tego nie spodziewał, ale takie sprzątanie może być rozrywką, jak i rozluźnieniem! Uczennica klasy 1B,

Alicja Rogala

  
  


20 i 24 września dwie klasy pierwsze przeszły warszawskim szlakiem Traugutta. Celem tych wycieczek było poznanie ostatniego roku życia oraz miejsca i okoliczności śmierci Patrona naszej szkoły. Klasa IA była na wycieczce pod opieką p. Małgorzaty Leskiej, klasa IE - pod opieką p. wicedyrektor Violetty Płazy. Pogoda dopisała, humory, jak widać na zdjęciach, też.

  
  


Aby przybliżyć w praktyce zasady państwa prawożądnego, uczniowie klasy 2D w dniu dziesiejszym uczestniczyli w nietypowej lekcji WOS-u. Przebywali w Sądzie Najwyższym RP, poznali jego strukturę i zasady funkcjonowania, a dzięki możliwości uczestnictwa w rozprawach poznali charakter pracy sędziego.

  
  


11 września 2013 r. uczniowie klasy IB oraz IIB uczestniczyli w "NieZwykłej Lekcji Chemii" . Podobnie jak w latach ubiegłych, animatorzy Stowarzyszenia KLATRAT zaprezentowali efektowne doświadczenia obrazujące zagadnienia poznane na lekcjach chemii, skorelowane z nową podstawą programową szkoły ponadgimnazjalnej. Dzięki widowiskowym eksperymentom zajęcia ugruntowały u naszych uczniów posiadaną wiedzę oraz umocniły w przeświadczeniu, że chemia jest nauką niezwykle ciekawą i emocjonującą.


6 września 2013r. w 182 rocznicę obrony Reduty Ordona delegacje klas drugich (razem 12 osób) pojechalo pod opieką p. E. Kunowskiej na uroczystości w miejscu pamięci(ul. Na Bateryjce, przy rondzie Zesłańców Syberyjskich). Po niezwykłym apelu pamięci, przemówieniach zaznajamiających nas z historią, po przepięknej recytacji wiersza A. Mickiewicza "Reduta Ordona", można było zwiedzać i zapoznać się z wynikami badań archeologicznych. Oprócz pozostałości fortyfikacji natrafiono tu również na szczątki poległych Polaków i Rosjan, które są widoczne dla zwiedzających. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem.

  
  

Starsze