dziennik Kalendarz Rekrutacja kontakt Galeria Poczta

Aktualności


Żywa lekcja historii

Najlepiej historię poznaje się od podszewki, od ludzi którzy ją tworzyli i którzy chcą przekazać nam samych siebie i swoją historię, najważniejszą historię historię swojego życia.
30 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z Panem Jerzym Zakrzewskim, harcerzem „Szarych Szeregów”, powstańcem warszawskim o pseudonimie „Młot” walczącym w ramach Zgrupowania AK „Chrobry II”. Młodzież poznała burzliwe losy naszego gościa, który po zakończeniu powstania przebywał w niewoli w Stalagu 344 Lamsdorf, Stalagu XIII D Nurnberg, Stalag XIII C Hammelburg. Po powrocie do Polski, wielokrotnie aresztowany przez komunistyczne organy bezpieczeństwa. Z całą pewnością, oprócz historii Pan Jerzy Zakrzewski, zaraził naszych uczniów także ogromnym optymizmem i miłością do ojczyzny.


Wolskie ślady historii w Muzeum Powstania Warszawskiego

07 marca uczniowie klas 2b i 2c uczestniczyli w lekcji muzealnej "Bić się czy nie bić", w ramach projektu Wolskie Ślady Historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wcielili się w rolę powstańców z 1944 roku, mogli z perspektywy czasu ocenić tak ważne wydarzenia dla historii naszego miasta i dzielnicy.


Wolskie ślady historii szlakiem klasztorów

1 i 2 marca grupy uczniów z klas I i II przemierzały szlak klasztorów na Żytniej. Na tej nietypowej ulicy na odcinku ok. 0,5 km mieszczą się 3 klasztory, kościół parafialny, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski oraz KAI. Tu też rozpoczęła swój zakonny szlak życia św. Siostra Faustyna. W klasztorze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia mogliśmy zwiedzać piękne muzeum poświęcone jej pamięci.


Wolskie ślady historii w cerkwii

W poniedziałek 29 lutego 2016 r. grupa uczniów z klas I i II wzięła udział w niezwykłym wykładzie ks. Pawła Korobejnikowa z Cerkwi św. Jana Klimaka na Woli. Ksiądz opowiedział nam na temat religii prawosławnej, a także na temat samej cerkwi wiele ciekawostek. Potem było jeszcze krótkie zwiedzanie cmentarza, a przede wszystkim grób prezydenta Starynkiewicza oraz zabytkowy grób Klingera z malowidlami Jerzego Nowosielskiego


Wolskie ślady historii

Pamięć o zmarłych to część naszej kultury. W ramach projektu "Wolskie ślady historii" odbyła się wycieczka wolontariuszy na Cmentarz Wojskowy, gdzie odwiedziliśmy grób naszej wieloletniej nauczycielki języka polskiego - p. Zofii Makowskiej oraz grób wnuka Romualda Traugutta - p. Andrzeja Juszkiewicza.
Mieliśmy również okazję oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym - Niezłomnym przy Panteonie zaprojektowanym przez artystę rzeźbiarza Jana Kukę i architekta Michała Dąbka.


Licealiści "Wolskimi śladami historii"

Wolskich śladów historii szukamy również na Cmentarzu Żydowskim, a jest ich tam niemało. Przy okazji poznajemy kulturę i obyczaje żydowskie. Klasa IIC zapoznała się z nimi na cmentarzu w dniu 29 października, a klasa IIA i IID - 10 listopada.


Gala konkursu fotograficznego "Wola-wczoraj i dziś"

30 listopada 2015 r. odbyła się uroczysta gala konkursu fotograficznego „Wola wczoraj i dziś” podsumowującego I etap projektu realizowanego w liceach ogólnokształcących „Wolskie ślady historii” zorganizowana przez Zarząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Wyjątkowość spotkania potwierdziła obecność wspaniałych gości: Pani Ewy Statkiewicz - Przewodniczącej Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Pani Grażyny Orzechowskiej - Mikulskiej - Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Pani Marii Stroińskiej reprezentującej Stowarzyszenie Więźniów - byłych Dzieci Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych oraz Społeczną Radę Kombatancką przy Zarządzie Dzielnicy Wola Urzędu m.st. Warszawy oraz Pana prof. Leszka Żukowskiego. Wśród zgromadzonych znaleźli się również dyrektorzy liceów ogólnokształcących Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, przedstawiciele instytucji wpierających realizację projektu „Wolskie ślady historii” oraz uczniowie liceów ogólnokształcących Dzielnicy Wola m. st. Warszawy będących adresatami projektu „Wolskie ślady historii”.

„Wolskie ślady historii” to projekt edukacyjny realizowany we wszystkich liceach ogólnokształcących Dzielnicy Wola m.st. Warszawy dzięki inicjatywie i dużemu wsparciu Pani Grażyny Orzechowskiej – Mikulskiej Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.

W I etapie projektu młodzież brała udział w konkursie fotograficznym „Wola – wczoraj i dziś", w którym najważniejszym celem było pokazanie ogromu zmian, danie świadectwa miejscom i budynkom, które już nie istnieją. W tym celu udostępnione zostały uczestnikom konkursu, uczniom liceów wolskich, wybrane zdjęcia stanowiące elementy zbioru Narodowego Archiwum Cyfrowego obejmujące swoim zasięgiem wybrane miejsca Dzielnicy Wola sprzed lat. Zadaniem uczniów było odnalezienie tego miejsca we współczesności i pokazywanie w sposób możliwie dokładny w stosunku do oryginału.

Efekt pracy uczniów został zaprezentowany w kalendarzu na rok 2016, w którym opublikowane zostały prace nagrodzonych uczniów


Wyniki konkursu fotograficznego "Wola - wczoraj i dziś"

Zadaniem Uczestników Konkursu było wykonanie fotografii zainspirowanej jednym z kilku zdjęć udostępnionych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Celem konkursu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowania przeszłością i zachodzącymi na warszawskiej Woli procesami, zjawiskami i wydarzeniami historycznymi, ukazanie związków pomiędzy wydarzeniami w dziejach Polski a historią dzielnicy, kształtowanie postaw patriotycznych oraz budowanie poczucia tożsamości z dzielnicą.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu 16 października 2015 r. w szkole macierzystej Uczestnika Konkursu.

Gala Konkursu fotograficznego "Wola - wczoraj i dziś" odbędzie się
30 listopada 2015 r., o godz. 13:00.

Wyniki konkursu fotograficznego - "Wola - wczoraj i dziś"


Konkurs fotograficzny "Wola - wczoraj i dziś"

Zadaniem Uczestników Konkursu jest wykonanie fotografii zainspirowanej jednym z poniższych zdjęć.

Szczegóły dotyczące konkursu są do pobrania:
Regulamin konkursu fotograficznego
Formularz zgłoszeniowy
Plakat

,,

Zdjęcia pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Czytaj więcej